Financijska tržišta bruje o snažnom jačanju franka prema euru i ozbiljnim posljedicama koje je ukidanje minimalnog tečaja Švicarske središnje banke prouzročilo. Potez je već dobio i famozno ime - Frankagedon. I hrvatski građani strahuju zbog novih porasta rata kredita.
No, zašto se Švicarska središnja banka odlučila na ukidanje minimalnog tečaja prema euru baš u ovom trenutku?
Zbog snažnih reakcija, Švicarci su odmah sazvali veliku konferenciju za novinare te dali svoje objašnjenje odluke.
– Minimalni tečaj bio je uveden u razdoblju iznimne precijenjenosti švicarskog franka i ekstremno visoke nestabilnosti financijskih tržišta. Takva izvanredna i privremena mjera štitila je švicarsko gospodarstvo od ozbiljnih problema. Iako je švicarski franak i dalje visok, precijenjenost se generalno smanjila. Gospodarstvo je uspješno iskorištavalo tu fazu prilagodbe na novu situaciju. U zadnje vrijeme razlike u monetarnim politikama glavnih valuta strašno su se povećale, a to je trend koji će vjerojatno biti još izraženiji. Euro je dosta pao u odnosu na američki dolar, a to je prouzročilo da švicarski franak oslabi u odnosu na američki dolar. U takvim uvjetima Švicarska nacionalna banka je zaključila da nije opravdano daljnje zadržavanje i održavanje minimalnog tečaja franka prema euru, objasnio je medijima Thomas Jordan, predsjednik uprave Švicarske središnje banke.
Dakle, najviše se pozivao na neusklađenost monetarnih politika država najvažnijih valuta. No, stručnjaci ističu da već mjesecima traju pritisci na Švicarsku da zbog svog snažnog gospodarstva poveća tečaj franka.
Brojni analitičari smatraju da je razlog napuštanja branjenja tečaja velika potražnja za frankom posljednjih mjeseci, i to zbog slabljenja eura u odnosu na ostale najtrgovanije svjetske valute. Takvu informaciju tumače analitičari Admiral Marketsa koji kažu da je franak zajedno s eurom slabio u odnosu na sve ostale valute, što je nelogično s obzirom na to da je gospodarska situacija u Švicarskoj relativno dobra pa bi im valuta trebala jačati.
– Zbog toga su mnogi investitori, fondovi i špekulanti zadnjih mjeseci kupovali švicarsku valutu i provodili pritisak na Švicarsku centralnu banku. Kap koja je prelila čašu vjerojatno je bila naglo slabljenje ruske rublje prije mjesec dana. Mnogi ruski bogataši, ali i tvrtke, pokušali su izvući novac iz Rusije i prebaciti ga na sigurnije mjesto. Idealno financijsko utočište u ovakvim nesigurnim vremenima upravo su švicarske banke te je ruska potražnja za frankom dovela do još većeg pritiska – poručuju iz Admiral Marketsa.
Inače, Hrvatska narodna banka objavila je sutrašnju tečajnicu prema kojoj je središnji tečaj franka 7,398 kuna.
>>Švicarski franak preko noći skočio sa 6,39 na 7,4 kn!
Kriva je vlada. U Hrvatskoj hoćemo kune. Krediti se trebaju plaćati u kunama, franak preračunati u kunu i kunama otplaćivati kredite. Tada će se i bankari spustiti na zemlju. Ne može se u Hrvatskoj krediti vraćati u stranim valutama čime se ne priznaje domaća valuta. Što će nam onda kuna. Ako to vlada odmah ne učini, nizati će se ovrhe i deložacije kao po traci, mogu nastati ulični nemiri ako tisuće ljudi budu morali iseliti iz svojih kuća. A najavljuju još daljnja jačanja franka. Vlada nema interesa rušiti odnos s bankarima jer vlada očito ima interes ili korist od banaka. Vlada štiti banke na račun kreditnih dužnika koji su kreditima pokušali popraviti svoj životni standard. Ovo se očito otelo nadzoru i sada će nastupiti tsunami deložacija. Jedan od najvećih zaštitnika banaka je gosp. Linić koji nije htio htio biti odlučan u zaštiti svojih državljana da im se omogući da u svojoj državi kredite otplaćuju u svojoj valuti kuni, a ne u tuđim valutama kojima ucjenjuju dužnike kako bi im se zbog nemogućnosti plaćanja oduzimale nekretnine a oni sami završavali s djecom na ulicama ili pod šatorom. Sramota.