Ova knjiga želi svjedočiti o vremenu prošlomu i sadašnjemu, grabiti iz povijesnoga izloga sve što se otkriva danas i ovdje. U tim će svjedočenjima svoje mjesto naći fikcija i činjenica: događaji, pojave i osobe u svjetlu otkrivanja i razumijevanja najdubljih ljudskih korijena i ljudske sudbine. Pojedini će slikovni i tekstni isječci u nama izazvati poneka sporenja i emocionalne pritiske, no to će biti samo dokaz koliko je istinska i duboka „povijesna drama" koja se oko nas i u nama zbivala, i još se zbiva. A mi sami, makar nesvjesno, bijasmo i jesmo djelatni sudionici.
Progovarajući o posljednjih pet godina koje prethode 300. obljetnici Sinjske alke, koja će u čitatelja a priori probuditi mješavinu osjećaja, moguće je dokumentarističkim oblikovanjem građu svesti na minimum. Bliskost stvarnih događaja uglavnom je uzrokom postupaka koji će djelo "Sinjska alka 1715. - 2015.", u izdanju Despot Infinitusa, učiniti aktualnim samo dok povijesni odmak ne promijeni perspektivu njegova čitanja. U tome leži i glavni razlog neprihvaćanja kronološkog pristupa događanja u proteklih pet godina alkarske prošlosti. Naglasak nije u odabiru povijesnog sloja, već u rekonstrukciji žive slike lokalne i nacionalne tradicije i ljudi koji je baštine.
Bilo je i negodovanja
Na izbornoj skupštini VAD-a 2010. novim alkarskim vojvodom izabran je brigadir HV-a Ante Vučić. Za razliku od prethodnika, njegove pozdravne govore karakterizira otklon od političkih poruka i kritika usmjerenih prema obnašateljima državnih vlasti. No Vučićevo pozdravno obraćanje na 299. Sinjskoj alki 2014., upućeno i Kolindi Grabar-Kitarović, pomoćnici glavnog tajnika NATO-a i HDZ-ovoj kandidatkinji na izborima za predsjednika RH, te predsjedniku HDZ-a Tomislavu Karamarku, a koji nisu bili nazočni u počasnoj loži, već na tribinama, među gledateljstvom, izazvalo je negodovanje dijela političke javnosti.
Dvije godine ranije prvi je put u alkarskoj povijesti, na 297. Sinjskoj alki, među uzvanicima bio i predstavnik Republike Turske. Turski veleposlanik Burak Özügergin, kojega je publika nagradila velikim pljeskom i ovacijama, izjavio je: „Prošlost je za nama. Čast mi je slaviti hrvatsku kulturu, pogotovo ako je ona dio turske povijesti." Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović tijekom svoga predsjedničkog mandata osobno je nazočio svim alkarskim natjecanjima i jedini je državni poglavar koji je održao kontinuitet pokroviteljstva nad alkarskim svečanostima. U mandatu predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović Viteško alkarsko društvo, Franjevački samostan i Grad Sinj obilježit će „tri stoljeća od čudesne obrane Sinja" od osmanlijske vojske. Odajući počast „našim očevima, djedovima i pradjedovima što su nam predali Alku kao najdragocjenije naslijeđe, našoj generaciji pripala je čast da proslavimo jubilej kakvim se rijetki na svijetu mogu podičiti. Slavlje pripremamo u zajedništvu s civilnim i crkvenim vlastima u Sinju, a kroz Počasni odbor u kojemu se nalaze najistaknutiji predstavnici državnih, crkvenih, znanstvenih i kulturnih institucija, 300. obljetnica čudesne obrane Sinja dobila je i nacionalno značenje. Idući ususret izuzetnom jubileju, Viteško alkarsko društvo postavilo je sebi velike zadaće koje će, više je nego sigurno, uspješno ostvariti uz svesrdnu pomoć Grada Sinja i ostalih gradova i općina Cetinske krajine, Splitsko-dalmatinske županije, Vlade i prijatelja Alke iz zemlje i inozemstva. S njima u zajedništvu održat ćemo jubilarnu 300. Sinjsku alku u kolovozu 2015. godine. Prilika je to da se posebnim projektima i aktivnostima naraštajima ostave vrijedni spomenici koji će ih podsjećati na slavno djelo pradjedova i omogućiti svijetu spoznati vrijednost tog ponosa."
Nakon pravovaljane oslobađajuće presude Međunarodnog suda u Haagu od 16. studenog 2012., odlukom skupštine VAD-a od 27. travnja 2013., počasnim članovima Alkarskog društva postali su generali Ante Gotovina i Mladen Markač.
Iako nije vezana ovim počasnim članstvom, karakterističnu je izjavu dao bivši alkar i alajčauš Joško Milošević. Viteško alkarsko društvo je „viteška i u tom kontekstu elitna, a nikako masovna udruga. Članstvo su činili alkari, momci, uprava i još nekoliko drugih aktivnih i uglednih osoba, 100-tinjak ljudi. Danas ih je 250, s trendom širenja. Nije dobro što se u članstvo primaju nedomicilni Sinjani i Cetinjani. Oni žele u članstvo radi sebe, a ne radi Alke." Milošević se vjerojatno referira na određeni broj počasnih članova Društva koji nisu podrijetlom s prostora Cetinske krajine. Kao dobar poznavatelj alkarske prošlosti i slavodobitnik 249. Sinjske alke iz 1964. i pobjednik dviju Čoja, Joško Milošević kontinuitet Alke vidi u činjenici što „je redovito bila miljenica vlasti".
Turistički brend
Nastankom političkih promjena 1990. godine, rečeno je „dalje politiku od Alke". Dogodilo se da je politika potpuno zavladala Alkom, a onda se dogodio i apsurd da alkari, koji su kroz povijest slavili vladare država u kojima su živjeli, u prvoj međunarodno priznatoj hrvatskoj državi zarate s hrvatskim predsjednikom i Vladom. Ali i to je iza nas, nadam se trajno".
No trajnim je ostalo pitanje njezina kontinuiteta i višestoljetnog opstanka. Iako nije „sinjska narodna igra", to je postala „po izuzetnom interesu i ljubavi cetinskog naroda prema tomu natjecanju i u toj činjenici leži tajna što se uspjela u Sinju održati do danas, dok je svugdje drugdje iščezla."
Ona je od tradicijske igre, marcijalnog karaktera, postala turistički brend, zaštitni znak Sinja i Sinjske krajine.
Ipak, dalek je i mukotrpan put k postanku institucije.
>> Davne 1715. narod Cetinske krajine porazio je osmanlijsku vojsku, a danas slave 300. Sinjsku alku
>> Konji i alkari u prirodnoj veličini, simulacija bitke, interaktivne igre, zvuci s trkališta...
Veliki pozdrav cijelom hrvatskom narodu Cetinske krajine - osobito alkarskom vojvodi i generalu Hrvatske vojske Mirku Norcu, nepravedno osuđenom hrvatskom branitelju.