Operacija karcinoma i ‘ubijanje’ metastaza bez noža bit će mogući i u Hrvatskoj od početka iduće godine, a dijagnostika uz najmoderniju medicinsku tehnologiju radit će se i ranije. Tako tvrde pokretači poliklinike za liječenje karcinoma Radiochirurgia Zagreb, koja će biti locirana u Svetoj Nedelji.
Operacija bez krvi i noža
Riječ je o radiokirurgiji što u praksi znači operaciju bez noža i bez krvi te bez anestezije. Pacijent nakon operacije nema šavova i ne prima antibiotike pa mu ne pada imunitet. Vanjsko tkivo se ne oštećuje, nego se tretira samo stanice raka. Pacijent nema rizika od infekcije rane i nije mu potreban dugotrajni oporavak. Koristi se sustav Edge za rano otkrivanje i liječenje karcinoma. Sustav su razvili američki Varian i njemački Siemens, a sastoji se od magneta jačine 3T, CT-a ultraniskog zračenja s 384 rekonstruirana sloja, ultrazvuka koji u stvarnom vremenu povezuje slike dobivene s navedena dva aparata te linearnog akceleratora. Povezuje ih softver Aria.
– U Hrvatsku dolazi najnaprednija tehnologija koju imamo, a može produljiti život pacijenta. Budući da tehnologija omogućuje iznimno rano otkrivanje bolesti, povećava kvalitetu života, a liječenje pojednostavnjuje i naš sustav koji umrežuje iskustva liječnika iz cijelog svijeta – objasnio je za Večernji list predsjednik Variana za EMEAI i CIS regiju Jean Luc Devleeschauwer. Laički objašnjeno, tri povezana aparata koja se nalaze u jednom stroju lociraju i ubijaju stanice i tkivo raka neinvazivnom metodom što pacijentu omogućuje brži oporavak. Preciznost stroja mjeri se u mikrometrima pa nema oštećenja okolnog tkiva, odnosno smanjeno je na minimum. Edge je novost i zbog dijagnostike koja može otkriti rak veličine četiri milimetra što u Hrvatskoj još nije moguće. Usto uređaj ima mogućnost niza preventivnih pretraga poput virtualne kolonoskopije, koja se izvodi s pomoću 4D snimke.
– Ovo je novo oružje u borbi protiv raka u rukama liječnika i ono nam može omogućiti da karcinom pretvorimo u kroničnu bolest uz koju se kvalitetno može živjeti – poručio je prof. dr. sc. Dragan Schwarz, ravnatelj poliklinike Radiochirurgia Zagreb. Poliklinika se nada da će postati integralni dio zdravstvenog sustava. Slični centri u Europi sklapaju ugovore s domicilnim i stranim zdravstvenim zavodima pa pokretači vjeruju da će ostvariti suradnju s državnim i privatnim osiguranjima. Naglašavaju da će im usluge biti i do 30 posto jeftinije nego u zapadnoj Europi.
Ulaganje od 10 milijuna eura
U Hrvatskoj se godišnje dijagnosticira oko 25 tisuća oboljelih od karcinoma, a smrtnost premašuje 13 tisuća. Na području regije na kojem žive 22 milijuna stanovnika više od 90 tisuća ljudi godišnje oboli od karcinoma, a oko 60.000 umre. Konkurencije na tom području nema jer opisana tehnologija postoji samo u Milanu ili Istanbulu. U polikliniku je uloženo 10 milijuna eura, samo u strojeve, a financijski su ih pratili HBOR, HAMAC-Bicro i Unicredit Leasing.
>> Na podvezivanje želuca i ugradnju balona pacijenti iz Hrvatske – u Tuzlu
Bingo za korupciju. To će bit za povlaštene, a sirotinja će bit na spisku čekanja godinama, sve dok prirodno ne krepa.