Dvadeset i pet godina nakon mučkog ubojstva 263 vukovarska branitelja i civila na Ovčari steže se obruč oko jednog od najokrutnijeg egzekutora Spasoja Petkovića Štuke. Kao što je prije nekoliko dana pisao Večernji list, bivši srpski “dobrovoljac” spokojno živi u selu Voganj pokraj Rume jer mu je nakon beogradskog suđenja za Ovčaru prije 12 godina dodijeljen status svjedoka pokajnika. Time si je, tereteći 17-oricu srpskih vojnika, kupio slobodu, premda je priznao i vlastitu krivnju za niz zločina uključujući i mučko ubojstvo francuskog dragovoljca Jean-Michela Nicoliera.
Bez prepreke za izručenje
Međutim, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Ruža Tomašić postavila je pitanje Europskoj komisiji sprečava li priznavanje statusa “svjedoka suradnika” ratnim zločincima pred srbijanskim pravosudnim organima njihovo procesuiranje pred pravosudnim organima država članica Europske unije. Predsjednici Hrvatske konzervativne stranke potom je stigao odgovor da pravosudna tijela države članice Europske unije, pa tako i Hrvatske “imaju pravo odlučiti hoće li se baviti predmetima u svojoj nadležnosti, neovisno o odluci Srbije da svojim državljanima dodijeli status svjedoka suradnika”. Drugim riječima, ne postoji ni najmanja prepreka, pravna ili neke druge prirode, za suđenje Spasoju Petkoviću pred hrvatskim pravosudnim tijelima.
– Nakon podizanja optužnice, Spasoje Petković mogao bi biti izručen Hrvatskoj na temelju Sporazuma o međusobnom izručenju vlastitih državljana koji su potpisale Hrvatska i Srbija, ili u slučaju nedostatka suradnje Beograda te nakon eventualnog ulaska Srbije u EU, primjenom europskog uhidbenog naloga – kazao je glavni tajnik HKS-a Denis Bevanda. Preduvjet za ovakav rasplet događaja, dakako, angažman je DORH-a.
Svjedok suradnik
Na upit Večernjeg lista upućen Državnom odvjetništvu provode li se istražne radnje u slučaju Spasoja Petkovića Štuke, jučer je stigao i odgovor. “U vezi osobe imena i prezimena koje navodite, nadležno Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku provodi istraživanje i izvide vezano za saznanja o radnjama imenovane osobe. U jednom predmetu riječ je o događaju na Sajmištu u Vukovaru, a u drugom o ubojstvu Francuza Jean-Michela Nicoliera na Ovčari te je u ovom posljednjem predmetu u tijeku istraživanja od Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju zatraženo prikupljanje dokumentacije iz baze podataka ratnih zločina. Osoba koju navodite u upitu javlja se kao svjedok – suradnik pred Okružnim sudom, Vijećem za ratne zločine u Beogradu, u predmetu ‘Ovčara’ te će cjelokupna raspoloživa dokumentacija s tog suđenja biti predmetom razmatranja u ovom državnom odvjetništvu”, navodi Zvonko Kuharić, zamjenik i glasnogovornik ŽDO u Osijeku, dodajući kako o pojedinostima iz izvida ne može iznositi više pojedinosti. Vijest je to koju je s nestrpljenjem očekivala obitelj Nicolier, ali i dragovoljac HOS-a Damir Markuš Kutina, kao i Antun Ivanković iz Tovarnika, koji su godinama glasno tražili pravdu za žrtve Ovčare.
Hvala Ruzo!