U odluci koja može služiti kao podsjetnik da je ulaskom u EU Hrvatska otvorila svoja vrata i za genetički preinačenu hranu odobrenu na razini EU, Europska komisija jučer je odobrila korištenje 10 novih genetički izmijenjenih proizvoda u hrani za ljude ili stočnoj hrani te produljila prije izdano odobrenje za još sedam takvih GMO-a u hrani. Prije jučerašnje odluke o odobrenju dodatnih 17, za korištenje u ljudskoj prehrani i stočnoj hrani u EU bilo je odobreno 58 genetički modificiranih organizama, koji su također automatizmom odobreni i u Hrvatskoj kao članici EU.
Među jučer odobrenim GMO-ima su sorte kukuruza, soje i uljane repice, a ta je odluka donesena samo dva dana nakon što je Komisija predložila novu uredbu koja bi državama trebala omogućiti da na svom nacionalnom teritoriju ograniče ili zabrane upotrebu GMO-a u hrani čak i nakon što taj GMO dobije odobrenje EU. No, kako će ta uredba stupiti na snagu tek nakon što je usvoje Vijeće i Europski parlament, što stručnjaci ne očekuju da će se dogoditi u manje od četiri godine, i dalje vrijede pravila da svaki GMO koji od institucija EU dobije odobrenje za uvoz i korištenje automatski ima dozvolu za cijelu Uniju, pa i za Hrvatsku.
– Predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker danas je otvorio brane za novi val GM usjeva samo da bi zadovoljio američke korporacije i trgovinske pregovarače. Ovo je TTIP u akciji – komentirala je Franziska Achterberg, direktorica za prehrambenu politiku u organizaciji Greenpeace. Transatlantsko trgovinsko i investicijsko partnerstvo (TTIP) je sporazum koji se pregovara između SAD-a i EU, a europski pregovarači tvrde da neće pristati na snižavanje europskih standarda o GMO-u, koji su viši od američkih. No, dok pregovori o TTIP-u ne završe, nemoguće je znati što će biti konačan dogovor o GMO-u u hrani. Dok aktivisti iz Greenpeacea i sličnih organizacija smatraju da Komisija jučerašnjom odlukom o odobrenju novih GM proizvoda na europskom tržištu podilazi Amerikancima, Amerikanci smatraju da europski zazor od GMO-a u hrani nije uvijek temeljen na znanstvenim dokazima, nego na predrasudama. Jučer odobrenih 17 GM proizvoda prošlo je znanstvenu provjeru u Europskoj agenciji za sigurnost hrane (EFSA). Osim 17 dozvola za hranu, Komisija je jučer odobrila i prodaju dviju genetički modificiranih vrsta karanfila.
>> Od 145 uzorka hrane u RH samo četiri GMO pozitivna
Hrvatska nije ulaskom u EU otvorila vrata GMO-u nego se Hrvatska GMO-u nije protivila. Odluke Europske komisije ne nastaju iz hira nekog birokrata već na temelju odluke država članica, među kojima je i Hrvatska. Kao što se primjerice, i to anticivilizacijski, Hrvatska kao jedina država članica protivila ukidanju plastičnih vrećica. To bi se uvijek trebalo naglasiti kako bi i ljudima ovdje bilo jasno da se hrvatsku vladu može i treba pozivati na odgovornost zbog ove ili one odluke koju je Komisija donijela.