Turski predsjednik

Erdogan: Muslimani u Hrvatskoj nisu izloženi nijednoj vrsti diskriminacije i marginalizacije

erdogan
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
1/6
27.04.2016.
u 18:23

Tome je znatno pridonijela suradnja između Turske i Hrvatske, dodao je predsjednik Turske koji boravi u dvodnevnom posjetu Hrvatskoj

Hrvatska je hvalevrijedan primjer suživota različitih vjeroispovijesti, rekao je danas u Zagrebu turski predsjednik Tayyip Erdogan i poručio da u suvremenim društvima treba njegovati suradnju, a ne sukob civilizacija.

"Muslimani danas u Hrvatskoj slobodno prakticiraju svoju vjeroispovijest i nisu izloženi nijednoj vrsti diskriminacije i marginalizacije" rekao je Erdogan na obilježavanju stote godišnjice islama u Hrvatskoj.

Tome je znatno pridonijela suradnja između Turske i Hrvatske, dodao je predsjednik Turske koji boravi u dvodnevnom posjetu Hrvatskoj.

Prisjetio je Saveza civilizacija, inicijative koju je potaknuo 2005. zajedno s tadašnjim španjolskim premijerom, a koji je danas prerastao u savez 145 zemalja članica.

"Ako budete zagovarali dijalog, suživot različitih vjeroispovijesti, budite sigurni da će se oni koji nas pokušavaju okrenuti jedne protiv drugih srušiti u vlastitoj tami", rekao je Erdogan.

Poručio je da je razlike u vjeroispovijesti pogrešno tumačiti na temelju bolnih povijesnih događaja, već se treba okrenuti "sjajnim primjerima suživota". "Hrvatska nam je danas pružila hvalevrijedan primjer", istaknuo je.  

Veliki muftija islamske zajednice u BiH Husein efendija Kavazović rekao je da muslimani doživljavaju Hrvatsku kao svoju domovinu u kojoj mogu izraziti svoj muslimanski europski identitet.

Ocijenio je da prava i položaj muslimana u Hrvatskoj mogu poslužiti kao uzor drugim zemljama Europe. "Oni su vjerodostojan temelj da odgovorno i s međusobnim povjerenjem promišljamo odnos muslimana i ostalih vjerskih zajednica te izazove pred kojima stoje muslimani i pluralna Europa", rekao je čelnik muslimana u BiH.

Podsjetio je na rat u BiH devedesetih godina kada je susjedna Hrvatska primila stotine tisuća izbjeglica iz te zemlje. "Muslimani u BiH to nikada neće zaboraviti i uvijek će se sa zahvalnošću sjećati tog nesretnog vremena", istaknuo je reis-l-ulema.

Kao posebno važan događaj u povijesti muslimana u Hrvatskoj spomenuo je otvaranje nove džamije u Zagrebu 1987., što je "muslimanima, nakon iskušenja u komunizmu, gotovo prekretnički unijelo samopouzdanje i nadu".

Član predsjedništva BiH Bakir Izetbegović također je Hrvatsku istaknuo kao primjer da je u suvremenoj Europi moguće uspostaviti odnos države i muslimanske zajednice na načelima stvarne integracije.

"Način na koji je Hrvatska riješila položaj muslimana treba biti putokaz i inspiracija drugima u Europi" u kojoj živi 20 milijuna muslimana, rekao je Izetbegović.

Dodao je da se Bošnjaci u Hrvatskoj sve češće ističu kao primjer uspješne integracije muslimana koji u Europi traže utočište od rata i nasilja.

"Islam nije stran Europi niti je stran njezinom duhu. Ono što danas prepoznajemo kao duh Europe ne bi postojalo bez doprinosa islama... Kada bi Europa iz svog civilizacijskog i kulturnog naslijeđa pokušala odstraniti muslimanske elemente, poljuljala bi temelje na kojima počiva", naglasio je Izetbegović.

"Različitosti vjera i religija ne sputavaju nikoga, to mora biti vizija naše zajedničke budućnosti", zaključio je politički vođa Bošnjaka.

Na svečanosti u HNK bili su i predstavnici Katara, Kuvajta, UAE i Saudijske Arabije.

 

Komentara 14

DA
Darko22
18:54 27.04.2016.

Što sam siguran da se ne može reći za kršćane u tvojoj zemlji.

EK
EksilkroateTS
18:37 27.04.2016.

...a Hrvati / Katolici u Bosni ili pak Turskoj isto nisu?

EL
EldersRealm
18:45 27.04.2016.

U Hrvatskoj su ugrozeni i diskriminirani bili jedino Hrvati za vrijeme vladavine SKH-SDPa, zadnjih 4 godine i to pogotovo oni koji vole domovinu i ne pljuju po njoj u svakoj prilici. Nadam se da ce se stvari promijeniti na bolje nakon odlaska paranoicnog narcisa.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije