Hrvatski plan za BiH ovih je dana u središtu pozornosti, što o tom planu kaže predsjednik Republike Ivo Josipović kao sukreator hrvatske vanjske politike?
Ono što Hrvatska predlaže je posebno dizajniran put BiH prema EU. Ministrica Pusić projekt je pripremala s puno dobre volje. Platforma koju nudimo odličan je alat, ali odnosi između tri konstitutivna naroda mogu se urediti samo dogovorom političkih faktora same BiH. Nema te vanjske sile, zvala se ona Amerika, Hrvatska, Srbija, Rusija ili EU, koja može donijeti rješenje u BiH, a da se u BiH sami ne dogovore.
Ali čini se da bi svatko htio na svoju stranu, naročito ako se sluša ono što bez prestanka govori Milorad Dodik.
Vidimo i iz posljednje izjave g. Dodika, svi su u BiH svjesni da je samo dogovor taj koji jamči mir i stabilnost. Istina, trenutačno je stanje zamrznuto, ali pregovori traju. Uvjeren sam, prije ili kasnije naći će se kompromis.
Što točno hrvatski plan nudi?
Suština je plana da se za BiH kreira posebno dizajnirani europski put, koji će s jedne strane značiti reforme koje su nužne, a drugo, da se paralelno kroz te reforme radi i na uređenju unutarnjih odnosa u BiH.
Fleksibilnost EU
Znači da BiH ne stoji na putu nego da ide prema Uniji, odnosno da EU prema njoj postupa drugačije.
Tako je, da EU pokaže više fleksibilnosti. U nekim okolnostima rješenje određenih unutarnjih pitanja smatralo bi se uvjetom da bi se uopće moglo ući na europski put. Naš plan takva pitanja vidi kao dio pristupnog puta.
Čini se da bi Dodik htio Republiku Srpsku povesti prema EU zajedno sa Srbijom.
Naša je postavka Bosna i Hercegovina cjelovita, nedjeljiva zemlja i da je svaki pokušaj dijeljenja BiH zapravo katastrofa. Svaka država napreduje u pregovorima sukladno vlastitim postignućima. Srbija je, očito, s velikim ambicijama i željom da što prije ispuni uvjete za članstvo u EU.
Mislite li da bi u tom planu ipak trebalo biti nešto više konkretnih prijedloga o novom ustroju BiH?
Možda, ali to je idući korak. Hrvatska predlaže hardver, a sam softver, sadržaj temeljnog pitanja unutarnjeg uređenja BiH ne može nitko drugi ponuditi sa strane. Sami pregovori o pristupanju djelovali bi integrativno i poticajno za rješenje unutarnjih neslaganja.
Kakav je stav Europske komisije i šefova zemalja EU prema hrvatskom prijedlogu?
Stvar je još u raspravi. Još je nekoliko država, osim Hrvatske, ponudilo svoje viđenje situacije u BiH. Vjerojatno će EU jedno vrijeme studirati sve te projekte. Doduše, kod jednog dijela zemalja postoji nesklonost posebnim putovima za bilo koju zemlju pa i BiH.
Kakva je reakcija u BiH na plan?
Mislim da oni još osluškuju. Posebno su osjetljivi kada je riječ o njihovim unutarnjim odnosima. Naš plan ne nudi gotovo rješenje, mi nudimo alat koji bi svima mogao biti prihvatljiv i koji potvrđuje unutarnji dogovor kao glavni mehanizam za rješenje najvažnijih pitanja u BiH.
S jedne strane kažemo da je BiH nedjeljiva, a Republika Srpska želi van.
U pravnom i političkom smislu to je cjelovita država. Povijest je pokazala što su donijeli pokušaji da se ona podijeli. Na kraju krajeva, gospodin Dodik je davao i neke drugačije izjave, kaže i da je spreman graditi BiH. Taj pristup svijetu, susjedima, još važnije, samoj BiH puno je draži.
Milanović dobro postupio
Kad su bili zadnji prosvjedi u BiH, ispostavilo se da je najopasnija situacija u Mostaru, da je tamo još moguć međunacionalni sukob i da je zbog toga hrvatski premijer išao u Mostar.
Te večeri sam se čuo s g. Izetbegovićem i on mi je rekao da postoji velika opasnost da se socijalni sukobi pretvore u međunacionalne. Slično su rekli i drugi političari, poput g. Čovića. Upravo zato mislim da je odlazak premijera Milanovića u BiH, to želim posebno istaknuti, bio prema svim pravilima međunarodnih odnosa. Otišao je u BiH na poziv premijera i mislim da je djelovao blagotvorno na izbjegavanju opasnosti od međunacionalnog konflikta.
Je li prijetila ozbiljna opasnost?
Bilo je razumno pretpostaviti da bi se to moglo dogoditi. Neki su kritizirali premijera da je trebao otići i u Sarajevo. Možda, ali trebalo je brzo reagirati, a i imao je poziv g. Bevande, premijera BiH, da dođe u Mostar. Sve što je tamo rekao bilo je od pomoći i koristi svim ljudima, i Hrvatima i Bošnjacima. Bio sam više puta u BiH a da nisam bio u Sarajevu, kao što su i bosanskohercegovački dužnosnici dolazili u Hrvatsku a da nisu dolazili u Zagreb. Istina, u BiH je specifična situacija i svaki put kad tamo odlazimo valja pokazati da poštujemo sve ljude i sve narode koji ondje žive. Mislim da je to Milanović svojim riječima i pokazao.
>>Milanović u Mostaru o neredima: S BiH se šuta i napucava već 100 godina
>>Dodik najavljuje referendum o odcjepljenju po uzoru na Krim?
Ako su kriteriji za Hrvatsku bili "strozi", onda nema smisla da uvjeti za BiH budu "blazi". Ovaj potez mi se cini vise kao "obstrukcija" nastojanjima Hrvata u BiH za trecim entitetom i stavljanje prijoriteta na jednu "iluziju" ispred jedno "realnog unutarnjeg uredenje BiH sa 3 entiteta"... Ovo bi mogao biti "laznjak" predsjednika - da pod krinkom "BiH" stvori "presedan" pod kojim bi se onda Srbiji, koja je korak dalje od BiH, gledalo kroz prste. Hrvati u BiH ujedno vec jesu i drzavljani EU - zato PRIORITET 1 za BiH ostaje "ravnopravnost i konstitutivnost 3 naroda!" koji se nipoto nesmije izgubit iz fokusa!!!