Čak oko 26 milijuna djece do 18 godina u EU u riziku je od siromaštva i socijalne isključenosti, što je krajem studenog ponukalo zastupnike u Europskom parlamentu da usvoje rezoluciju kojom se traži od država da osnaže napore u borbi protiv siromaštva djece. Od zemalja EU traži se da djeca budu prioritet u svim mjerama koje se donose jer je politika štednje povećala njihovo siromaštvo. U Hrvatskoj je gotovo trećina djece do 18 godina (29%) u riziku od siromaštva, dok je u EU taj prosjek 27,7%. No siromašna djeca nama nisu prioritet i ne spominje ih se, osim u stručnoj javnosti. Tu i tamo gladna djeca posluže političarima za prepucavanja pa padnu u zaborav. Baš zato što država ne smatra da su siromašna djeca odgovornost socijalne države, a ne samo roditelja, moguće je da se političari drznu zagovarati konstituiranje Sabora na pet minuta uz trošak od 30-ak milijuna kuna jer tko bi se sjetio da u zemlji živi 60.000 predškolske djece u riziku od siromaštva, za njih novca nema.
Siromaštvo je na selu
Iako odrastanje djece u siromaštvu nosi niz negativnih zdravstvenih, psiholoških i obrazovnih posljedica, pomaka u brizi za njih nema. Socijalni izdaci za djecu i obitelj u nas su 1,6% BDP-a, dok se u EU za djecu izdvaja 2,2% BDP-a, navodi se i u Unicefovoj studiji "Siromaštvo i dobrobit djece predškolske dobi u Hrvatskoj", objavljenoj ove godine. Čak 65% predškolske siromašne djece živi na selu.
– Moje dijete ne ide u vrtić, nisam u mogućnosti upisati ga i svaki dan voditi u vrtić. Mi nemamo svoj auto, a ja ne mogu pustiti da ga svaki dan vozi netko drugi... Da nekog molim, neću. Mi u našem selu nemamo vrtića, a vrtić i košta! Ne možeš to, djeca su kod kuće – izjava je roditelja zabilježena u istraživanju Unicefa.
– Politička elita, nažalost, kod nas nije svjesna problema siromaštva djece. U nas su izostale mjere kojima se trebalo reagirati na rast siromaštva djece i zaštititi ih. Djeca kojoj se uskraćuju optimalni uvjeti za razvoj zapostavljena su od socijalne države. Dječji doplatak isti je već godinama... Siromaštvo djece u porastu je i kod nas i u EU zbog udara recesije, no u nas je izostala reaktivna socijalna politika. Trebali smo napraviti ozbiljne studije kojima bi se identificirala djeca u siromašnim obiteljima prema kojim se trebalo djelovati dodatnim naknadama. Zakonom o socijalnoj skrbi iz 2013. smanjeni su koeficijenti socijalnih naknada pa je siromašnim obiteljima s malom djecom socijalna pomoć smanjena. Nikakvu demografsku politiku nemamo – kaže profesor socijalne politike Zdenko Babić.
Nema novca ni za odjeću
Sociolog prof. dr. Siniša Zrinščak ističe da se stopa siromaštva djece u krizi povećala i veća je od hrvatskog prosjeka.
– Kriza je osobito pogodila višečlane obitelji s djecom i jednoroditeljske. Odrastanje djece u siromaštvu utječe na njihova lošija obrazovna postignuća, a znači i veću vjerojatnost da će biti siromašni u odrasloj dobi – kaže Zrinščak ukazujući i na problem velikih regionalnih razlika u obuhvatu djece jaslicama i vrtićima. Siromašne višečlane obitelji nemaju novca ni za odjeću.
– Mala djeca nose staru i naslijeđenu odjeću, glavno da je čisto... Zato se jako vesele polasku u školu, onda se kupuje novo za njih, a to je tada praznik... – kazala je majka petero djece za Unicefovu studiju. A 35% siromašne djece ne može proslaviti rođendan.
– Slabo mi slavimo rođendane, nema nikakve proslave... Oni nisu zahtjevni, znaju da se to ne može, neku sitnicu im damo i to je to... – kazali su roditelji više od troje djece. Oko 15.000 predškolske djece živi u kućanstvima koja primaju neki oblik socijalne pomoći. Te obitelji žive u lošijim stambenim uvjetima od hrvatskih građana općenito. Tako roditelji troje djece u Unicefovoj studiji kažu: "Živi nas petero u 20 kvadrata, jedna soba, kuhinja i kupaonica, malo je to prostora... Nemaš uvjete za djecu, dobro je da samo režije plaćamo, da još nešto moramo, ne znam kako bismo..." U EU najmanji rizik od siromaštva imaju djeca u Danskoj (14,5% ), Finskoj (15,6%) i Švedskoj (16,7%), a najveći u Rumunjskoj (51%), Bugarskoj (45,2%) i Mađarskoj (41,4%).
>> Štedjeli smo na stručnoj pomoći pa je sve više nasilnih roditelja
>> Problem je većine djece što su satima sama kod kuće
Glavno da se neizmjerno ima za politicke i drzavne uhljebe. Svaki cas novi vozni park za doticne, pametne telefone itd .... itd... pa i za teroriste...