Psihijatar i psiholog – endokrinolog – Nacionalno zdravstveno vijeće, ukratko je hodogram koji je propisalo Ministarstva zdravlja za sve transrodne i transspolne osobe koje žele promijeniti spol i/ili živjeti u drugom rodnom identitetu. Dosad je njihovo snalaženje u zdravstvenom sustavu i birokraciji bilo na temelju iskustava pojedinaca s istim problemom, a da se ova situacija počinje sustavno rješavati, bilo je jasno nakon formiranja liste s imenima 12 stručnjaka.
Prilagođena terapija
Upravo su ti liječnici različitih specijalnosti, o kojima smo već pisali, ključni u Prijedlogu smjernica za izradu mišljenja zdravstvenih radnika i psihologa o promjeni spola ili života u drugom rodnom identitetu. Službeni je to naziv dokumenta koji je do kraja tjedna u fazi javne rasprave, a koji standardizira proceduru promjene spola. Prema smjernicama će stoga psiholozi i psihijatri sa spomenute liste biti prva vrata na koja transrodne i transspolne osobe trebaju pokucati. Kako piše, oni će "biti dostupni transspolnoj osobi i po potrebi pružati savjetodavnu, psihoedukativnu, psihosocijalnu i psihijatrijsku skrb".
Dijagnostika ne smije trajati predugo te ovi stručnjaci u konačnici donose zaključak je li pacijent sposoban i može li se uputiti dalje u proceduru fizičke promjene spola. U tom slučaju iduća je adresa endokrinolog i hormonalna terapija koja mora biti, kako piše u smjernicama, individualno prilagođena te na koju svaki pacijent mora potpisati informirani pristanak.
U tom su dokumentu navedene sve moguće nuspojave i terapija mora trajati najmanje godinu dana, a pacijent biti stariji od 16 godina i u drugoj fazi puberteta. Posljednji korak u tranziciji spola jesu kirurške promjene genitalija te će sva dokumentacija nabrojenih stručnjaka biti poslana Nacionalnom zdravstvenom vijeću. Hormonska terapija i operacija promjene spola ne smiju se odbiti HIV pozitivnim osobama, posebno je istaknuto, a pacijentima prije tih tretmana treba ponuditi "mogućnost da pohrane svoju spermu, jajne stanice ili embrije". To je njihovo pravo prema Zakonu o medicinski potpomognutoj oplodnji, protumačeno je u ovim smjernicama.
Operacija u Srbiji
Sama kirurška promjena spola nije detaljizirana u ovom dokumentu u kojem stoji i kako hormonalnu terapiju ne pokriva Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje te da su drugi tretmani dostupni u inozemstvu, no ne i u nas. Promjena spola, podsjetimo, najčešće se obavlja u Srbiji kod dr. Miroslava Đorđevića kojem dolaze pacijenti iz niza zemalja, pa tako i Hrvatske koji ovaj zahvat plaćaju između pet i osam tisuća eura. Ovaj kirurg surađuje s kolegama u Hrvatskoj te profilira pacijente kako bi se izbjegao, objasnio nam je u prijašnjem razgovoru dr. Đorđević, opasan put ponovne konverzije genitalija. Najveći je problem kad je obrada manjkava pa se kirurški promijeni spol osobi koja se potom poželi vratiti na staro.
>> 'Promjena spola čini mi se kao san iz kojeg se nikako ne budim'
Ženo ženoo hoćeš li se operisati pa da živimo moderno ko homoseksualci..?!