Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovala je na panelu Nacionalnog sigurnosnog foruma u Halifaxu te govorila o sigurnosnoj situaciji u Europi, zategnutom odnosu NATO-a i Rusije, a spomenula je i pritiske Donalda Trumpa na članice NATO-a koje na obranu ne troše najmanje 2 posto BDP-a.
– Zasad ne ispunjavamo tu obvezu, no ne trebamo se uspoređivati s drugima. Važno je da ostanemo pouzdan partner u savezu i da ulažemo u obranu – naglasila je predsjednica za Defense News.
Objasnila je kako je nakon Domovinskog rata Hrvatska morala učiniti mnogo toga kako bi oformila diplomaciju, službe i oružane snage. Ta tranzicija iz ratne u mirnodopsku vojsku i smanjenje velikog broja vojnika nije bila lagana, dodala je.
– Hrvatska nije velika zemlja ni po broju ljudi, ni geografski, ni po BDP-u po glavi stanovnika, ali mislim da i dalje pridonosimo NATO-u. Najvažnije je, u slučaju da SAD ikad zatreba našu pomoć, da zna da uvijek stojimo uz njih rame uz rame – poručila je hrvatska predsjednica te potvrdila i da će kontingent hrvatskih vojnika sudjelovati u NATO-vu odgovoru na gomilanje ruskih snaga na granici Europske unije, a trebao bi biti stacioniran u baltičkim zemljama, nedaleko od granice s Rusijom.
Odgovor je to NATO-a na ekspanzionističku politiku Vladimira Putina.
– Bilo bi nam draže da nije došlo do toga, ali jest. Čini mi se da ljudi traže jasne i vidljive signale, a to je u ovom slučaju prisutnost vojske na terenu. Važno je i pozitivno pristupiti Rusiji unatoč atmosferi koju stvaraju Kremlj i Vladimir Putin. Moramo ih uvjeriti da naše postupanje nije usmjereno protiv Rusije, nego prema zaštiti teritorija članica NATO-a – rekla je Grabar Kitarović.
Prema njoj Rusija ima ulogu i u napetostima koje su prisutne u BiH.
– Bosna i Hercegovina nestabilna je zemlja i još uvijek nije potpuno politički emancipirana. Nedavni referendum u Republici Srpskoj bio je tek prvi korak za potencijalni niz referenduma, pa čak i o neovisnosti Republike Srpske. To bi sigurno stvorilo mogućnost za novi konflikt, a s obzirom na to da je Rusija uključena u hibridno ratovanje te da postoje snažne veze između Milorada Dodika i Rusije, tu bismo onda imali ruski utjecaj kroz oružje, taktiku, obavještajni rat informiranjem i dezinformiranjem... – zaključila je hrvatska predsjednica.
Tocno. S Rusijom prijateljski, al zna se tko smo i s kim smo.