Premijer Andrej Plenković u utorak je posjetio Ministarstvo obrane (MORH), gdje ga je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević izvijestio o novim inicijativama poput temeljnog vojnog osposobljavanja te o povratku vojske u neke sredine u kojima je tradicionalno bila prisutna.
Nove inicijative trenutačno se razmatraju i analiziraju u Oružanim snagama, a potaknute su novim sigurnosnim ugrozama, rekao je Krstičević govoreći o ključnim aktivnostima i planovima MORH-a u idućem razdoblju, priopćeno je iz MORH-a.
"Moramo biti svjesni rizika koji su kompleksniji nego prije te je upravo zbog toga važna politička, stručna, ali i javna rasprava o donošenju strateških dokumenata i odluka koje se tiču svih građana", rekao je ministar na sastanku u Ministarstvu, na koji je premijer Plenković došao u pratnji ministra financija Zdravka Marića i drugih suradnika.
Krstičević je izrazio uvjerenost da će uskoro biti doneseni novi strateški dokumenti – Strategija nacionalne sigurnosti i Zakon o sustavu domovinske sigurnosti.
Također, ministar je podsjetio kako nas u ovoj godini čeka važna odluka o budućnosti borbenog zrakoplovstva koja zahtjeva najširi društveni konsenzus, a koja podrazumijeva odgovornost i za buduće generacije.
"Podizanje izdvajanja za obranu, jačanje sposobnosti sastavnica sigurnosnog sustava mora imati potporu i u civilnoj zajednici jer sve je to jamac uspješnog gospodarstva kao temelja razvoja", zaključio je ministar.
Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH, general zbora Mirko Šundov upoznao je Plenkovića sa stanjem i planiranim aktivnostima u Oružanim snagama RH. Ukratko je predstavio strukturu i razmještaj postrojbi te izvijestio o aktualnim zadaćama, od sudjelovanja u mirovnim misijama i operacijama, planiranim vojnim vježbama i obuci do pomoći koju pripadnici Oružanih snaga RH pružaju civilnim institucijama i lokalnoj zajednici kroz hitni medicinski helikopterski prijevoz, akcije traganja i spašavanja i protupožarnu zaštitu.
Po završetku sastanka predsjednik Vlade, u pratnji ministra Krstičevića, posjetio je vojarnu "Pukovnik Marko Živković" na Plesu, gdje je obišao novi kompleks dežurnog borbenog dvojca Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane (HRZ i PZO) te se upoznao s operativnim postupcima HRZ i PZO-a u NATO-ovu integriranom sustavu protuzračne i proturaketne obrane (NATINAMDS). Također, predsjedniku Vlade prikazana je provedba nadzora i zaštite zračnog prostora u RH u sustavu NATINAMDS.
>> Hrvatski vojnik za budućnost ili topovsko meso NATO-a?
Prije 10 godina ,isti političari su tvrdili da je bolje imati malu,mobilnu i profesionalnu vojsku, a sada tvrde da nisu bili u pravu , te da ti profesionalni vojnici služe u međunarodnim misijama ( koje su redom neuspješne ), te su zaključili da takva vojska ne bi mogla braniti Hrvatsku u slučaju agresije. Pogriješili su ,ali ne daju ostavke. Kada su ukidali vojni rok nisu pomišljali što će biti sa građanima Hrvatske koji bi htjeli braniti svoju Domovinu ali neće moći jer nemaju nikakvih vojnih vještina. Nisu mislili da bi takva situacija u slučaju agresije bila skupo plaćena krvlju i životima ,a ne novcem.