Kada novinar želi napadno biti politički korektan, onda je to garancija za loše i nezanimljivo novinarstvo. To zlatno pravilo potvrdilo se i u subotnjem Dnevniku 3 koji je vodila Tina Šimurina.
Nakon dugogodišnje borbe gay parovi konačno mogu pred matičarem sklopiti životno partnerstvo. S obzirom na to koliko je bilo buke oko toga, površan promatrač očekivao bi da će red za gay vjenčanje biti sličan gužvi koja je ovog vikenda bila na naplatnim kućicama u Lučkom. A kad ono, prijavila su se samo četiri para. Voditeljicu Dnevnika to uopće nije iznenadilo ili se pretvarala da je ne iznenađuje.
Svoga gosta, gay aktivista Danijela Martinovića nije se usudila pitati zašto tako malo zaljubljenih parova želi ovjekovječiti ljubav. Jako se trudila da ne pokvari ovaj svečani trenutak. Imala je tremu kao da je i ona sama pred matičarem, a ne u studiju središnje informativne emisije. Mogla je upitati gosta je li najavljeno vjenčanje između Ivana iz Beograda i njegova partnera iz Zagreba plod ljubavi ili je možda riječ o vezi iz interesa.
Nakon što se vjenča s partnerom iz Hrvatske, Ivan će moći tražiti posao u Europskoj uniji. To me malo podsjeća na naše gastarbajtere koji su “radi papira” stupali u brak s Njemicama. Na kraju je Šimurina mogla poentirati i pitati što je s rastavama gay brakova koji se raspadaju još brže od onih heteroseksualnih. Ništa od toga urednica nije pitala zato što je ovako lakše. Još jedan ljetni dnevnik prošao je bez previše stresa i, što je možda još važnije, nije se zamjerila prodornima i katkada i vrlo neugodnim gay aktivistima.
PLUS
Dnevnik HTV-a. Uvodni prilog o turizmu prošao je bez stranaca koji plaču zbog gužve u špici sezone. Čak su i stranci priznali da uopće nismo preskupi za ono što nudimo.
MINUS
Dnevnik 3. Predstavljena “pametna kaciga” za sigurniju vožnju motociklista. Malo mi je zasmetalo što je novinarka tako napadno spomenula proizvođača. Reklama?
>> 'Jedino što želim jest da se dečko i ja vjenčamo i da šokovi prestanu'
>> Nakon prvog hrvatskog gay vjenčanja, stižu i parovi iz regije
Točno, na HTV-u su zabranjena neugodna pitanja o gay-brakovima baš kao što su primjerice na Večernjem listu zabranjena neugodna pitanja o muslimansko-srpskim sporazumima protiv Hrvata prije i za vrijeme rata u BiH, kao što su primjerice sporazum Karadžić-Filipović od 2. kolovoza 1991. ili pak sporazuma po kojem je zaista podjeljena BiH a to je sporazum Izetbegović-Krajišnik od 16. rujna 1993. godine. Što reći? Svatko se češe gdje ga svrbi i svatko bi na takve teme htio izbjeći neugodna pitanja.