Istraživanje RTL-a pokazalo je da su građani Hrvatske podijeljeni oko projekta istraživanja i eksploatacije plina i nafte u Jadranu. 45,5 posto ispitanika u istraživanju je kazalo da je protiv tog projekta, dok ih je 40 posto za.
- Mi prije svega govorimo o djelatnosti koja 60 godina postoji u ovoj državi i mi smo ponosni na nju - kazala je za RTL ravnateljica Agencije za ugljikovodike Barbara Dorić te dodala kako se stvara kriva teza u kojoj Hrvatska mora birati s jedne strane naftu i plin, a s druge strane turizam.
"Pravna nestabilnost i nesigurnost"
- Imamo dokaz u Jadranu, u Istri, gdje imamo 20 platformi u okolici Istri koje proizvode plin već 15 godina. Tamo se samo prošle godine izbušilo pet novih bušotina, a turizam u Istri nikad nije bilježio bolje rezultate - tvrdi Dorić. Na pitanje o mogućem referendumu, Dorić je kazala da je njezina Agencija operativno tijelo Vlade te da ne može komentirati mogući referendum.
- Ali, mogu reći svoj osobni stav. A to je, kao što sam i maloprije rekla, ova djelatnost postoji već 60 godina. Po meni, to je isto kao i da raspisuje referendum o tome hoćemo li sijati pšenicu na našim poljoprivrednim područjima - rekla je Dorić.
Smatra da priče o referendumu ugrožavaju potencijalno potpisivanje ugovora s mogućim investitorima s obzirom da daju "određenu dozu pravne nestabilnosti i nesigurnosti". - I to ne samo po pitanju ovih investicija, nego po pitanju svih investicija - kazala je Dorić i dodala da postoji mogućnost da Hrvatska plaća kazne investitorima, ako projekt padne na referendumu.
>>Hoće li naftne platforme uništiti turizam i onečistiti naše more?
>>Eksces pri bušenju srednjeg i južnog Jadrana ugrozio bi cijeli ekosustav
RTL nikad ne radi u interesu javnosti... Austrijski večernji isto tako.