WHO je zbog širenja ebole, od koje je u Africi umrlo više od 930 ljudi, proglasio međunarodno izvanredno stanje. Međutim, u Hrvatskoj je rizik od zaraze i dalje iznimno nizak i u našoj zemlji nije zabilježen nijedan slučaj zaraze tom bolešću, izvijestili su danas iz Ministarstva zdravlja.
Hrvatska provodi mjere pojačanog nadzora u skladu s preporukama WHO-a i Europske komisije još od druge polovice travnja zbog izbijanja ebole u Sierri Leone, Liberiji, Maliju, Gvineji i Nigeriji.
- Mjere koje Republika Hrvatska provodi u skladu su s onima koje je Svjetska zdravstvena organizacija dala za ostatak svijeta. Ukoliko bude potrebe za provedbom dodatnih mjera, Ministarstvo zdravlja će o tome pravovremeno obavijestiti javnost - rekao je glasnogovornik Ministarstva zdravlja Josip Jagić.
Iz Ministarstva napominju kako se virus ebole ne prenosi zrakom poput virusa gripe, već izravnim kontaktom s krvlju ili drugim tjelesnim tekućinama zaraženih osoba, živih ili preminulih, ili životinja poput majmuna, šumskih antilopa i šišmiša. U to je uključen i nezaštićen spolni odnos s pacijentima do sedam tjedana nakon njihova oporavka. Uobičajenim kontaktom s ljudima koji ne izgledaju bolesno, na javnim mjestima, ne prenosi se virus ebole.
Zaraženi ljudi, u vrijeme inkubacije (prije pojave znakova bolesti), nisu zarazni za okolinu, jer počinju izlučivati virus tek kada se pojave znakovi bolesti poput povišene tjelesne temperature, povraćanja, proljeva, glavobolje ili grlobolje. Virusom ebole ne može se zaraziti putem predmeta (osim ako su svježe kontaminirani krvlju i tjelesnim tekućinama bolesnika), namirnica (osim mesa zaraženih životinja) ili kupanjem u bazenu. Virus ebole jednostavno se uništava sapunom, dezinfekcijskim sredstvima, sunčevim zrakama ili sušenjem.
>> Srbi uveli kontrole u zračnim lukama: Ebola neće na naše tlo
>> U kliniku u Beogradu primljen prvi pacijent za kojeg su sumnjali da ima ebolu
budite sretni.