Izgleda da nema kraja zdravstveno sumnjivoj hrani koja završava na stolovima hrvatskih potrošača. Kako ekskluzivno doznaju 24sata, rigorozna kontrola koju upravo provode inspektori Ministarstva poljoprivrede otkrila je u Dalmaciji goleme količine zdravstveno sumnjivog mesa.
U velikoj akciji veterinarskih inspektora otkriveno je meso kojemu se ne može utvrditi podrijetlo ili mu je istekao rok trajanja. To je meso bilo predviđeno za stavljanje na hrvatsko tržište, odnosno da ga nisu pronašli inspektori, već danas bi bilo možda i na vašem tanjuru!
Umjesto toga, sve će završiti u spalionicama i bit će uništeno, saznajemo neslužbeno iz Ministarstva poljoprivrede.
Službenih podataka još nema jer inspektori nisu kompletirali nadzor u trenutku završetka ovoga teksta.
Nova otkrića posljedica su pojačanih kontrola hrane koje je naredio HDZ-ov ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.
– Bojim se da su se neki zaigrali kada govorimo o jednom dijelu uvoznika i da na hrvatsko tržite dolazi dio robe koja definitivno ne odgovara ni zdravstvenoj niti kvalitativnoj ispravnosti. Takve ćemo definitivno suzbiti i moja im je poruka – bolje da se s takvim stvarima ne igraju – izjavio je Tolušić gostujući u Dnevniku HTV-a.
Potrošači nisu imali pojma
– Ne možete uvoziti smeće i prodavati ga u Hrvatskoj. I potrošači se trebaju zapitati zašto je nešto dvostruko jeftinije i dolazi iz uvoza – poručio je za vikend Tolušić.
Tolušić je odlučio promijeniti i praksu svih dosadašnjih ministara da iznimno rijetko obavijeste javnost o rezultatima istrage. Ove godine inspekcija je otkrila čak 67 puta salmonelu u različitim proizvodima, ali potrošači o tome nisu imali pojma. Bivši ministar Davor Romić objasnio je da po zakonu nisu dužni obavijestiti javnost ako je proizvodu u međuvremenu istekao rok trajanja.
Ministar Tolušić smatra da javnost ima pravo znati u kojim proizvodima su otkrivene bakterije. Osim inspekcijskih kontrola, kojima se želi stati na kraj raznim preprodavačima zdravstveno sumnjive hrane, ministarstvo je spremilo i nova zakonska rješenja kako bi osiguralo da loša hrana ne završava na policama trgovačkih lanaca i stolovima potrošača.
Primjerice, neće se moći prodavati proizvod po cijeni nižoj nego što stoji njegova proizvodnja.
Pogrešne deklaracije
Europa, a izgleda i Hrvatska, preplavljena je jeftinim mesom. Reporteri 24 sata u tri klika mišem naručili su 14 tona zamrznute piletine iz daleke Kine. Cijena po toni bila je tek 11.000 kuna, višestruko manja nego isto to meso u maloprodaji.
Nepoznati prodavač pitao nas je koji nam je certifikat o zdravstvenoj ispravnosti potreban. Takvo meso iz trećih zemalja prolazi kontrole na granici, ali često zna biti pogrešno deklarirano. Meso iz bilo koje zemlje EU uopće se ne smatra uvozom.
>> Hrana koje se uvozi iz EU ne prolazi gotovo nikakvu sanitarnu kontrolu
>> Salmonela pronađena i u ćevapima. Konzum: Ispričavamo se. Pozivamo kupce da vrate proizvod
izgleda da je pivac odpiva