Odlazak hrvatskih dragovoljaca u Ukrajinu kako bi se borili na strani Azovske bojne protiv proruskih separatista izazvao je reakciju ne samo hrvatske javnosti već i ruskog predsjednika Putina, ali i Bruxellesa. Putin je pozvao službeni Zagreb da učini sve kako bi hrvatski građani koji se nalaze u sklopu ukrajinskih vojnih formacija što prije napustili zemlju, pogotovo sada kada je dogovoreno primirje koje bi u ponedjeljak trebalo stupiti na snagu. Iako je ruska reakcija prilično žestoka, stav je javnosti u Hrvatskoj podijeljen. Predstavnici Vlade ne izjašnjavaju se pretjerano jasno o cijeloj stvari.
– Prema mojim saznanjima, ima hrvatskih vojnika u Ukrajini. Bore se isključivo na ukrajinskoj strani – nediplomatski je ustvrdila ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić.
Marasovića koče godine
Da bi koliko-toliko spasio stvar reagirao je Donald Tusk, predsjednik Europskog vijeća te je kazao: "Nemamo dokaza da građani neke države EU-a sudjeluju u borbama u istočnoj Ukrajini... intuicija mi govori da je riječ više o propagandi". Tako je Tusk Vesni Pusić održao lekciju iz diplomacije.
U Hrvatskoj su podijeljeni stavovi oko odlaska hrvatskih dragovoljaca na ukrajinska ratišta. U ORaH-u koji, kako kažu, s velikom zabrinutošću prate događanja u Ukrajini te pozivaju Vladu Republike Hrvatske da poduzme konkretne akcije kako bi spriječila odlazak hrvatskih građana i njihovo uključivanje u ratne operacije u Ukrajini. Oni drže kako je rat u Ukrajini posljedica sukoba političkih i ekonomskih interesa Rusije te zemalja EU i SAD-a zbog kojih je narod u Ukrajini postao žrtva ratnih operacija, a Ukrajina poligon za sukob velikih sila. Potpuno drugačiji stav imaju saborski zastupnici HDZ-a. Tako njihov saborski zastupnik Frano Matušić ne vidi ništa sporno u borbama Hrvata u Ukrajini. Kako je ustvrdio, tamo se vode borbe i ubijaju nevini ljudi, prema sličnom scenariju kakav se odvijao u Hrvatskoj u vrijeme velikosrpske agresije. Poneki iz HDZ-a i sami bi navalili na proruske separatiste, bar na riječima ako ne i djelom.
– Ukrajina ima pravo na obranu i Ukrajinci u Hrvatskoj i svi Hrvati koji hoće imaju pravo braniti svakog pa i Ukrajinu. Volimo i Rusiju, ali imamo pravo braniti Ukrajinu. Ja bih išao dragovoljno, evo da mi nisu 63 godine i ne želim da mi na tome nitko niti zamjeri niti mi na tome tko lekcije dijeli, ni Amerika, ni Rusija, ni Hrvatska, ni Srbija, nitko. To je pravo svakog pojedinca – ustvrdio je tijekom saborske rasprave HDZ-ovac Duje Marasović.
Ne mrze nikoga
Naravno, odlazak hrvatskih dragovoljaca u Ukrajinu nikako ne treba miješati s odlaskom stranih državljana u Siriju ili Irak kako bi se borili na strani ISIL-a. Iako se tehnički radi o istom prekršaju, riječ je o dvije potpuno odvojene stvari. Možda je najpozvaniji u Hrvatskoj da sudi o dragovoljcima je Branko Borković, Mladi Jastreb, posljednji zapovjednik obrane Vukovara iz 1991. pod čijim se zapovjedništvom borilo i nekoliko stranaca u trenutku dok je Hrvatskoj to bilo najpotrebnije.
– Slično kao što su naši dečki otišli u Ukrajinu, tako smo i mi imali cijeli niz stranaca koji su se borili za našu stvar. Bilo je tu Francuza poput Jean-Michela, ali i Britanaca, Nijemaca, čak i Arapa... Svi su oni imali neku vezu s Hrvatskom, neku potrebu da se uključe u borbu. Tako je i s hrvatskim dragovoljcima koji se danas nalaze u Ukrajini. Sigurno je da nitko od njih nije tamo otišao radi novca ili plaće, već je riječ nečem intimnom, što se vjerojatno prelomilo u svakome od njih – kaže Borković.
>>Pusić iznenađena oštrom reakcijom Rusa na odlazak Hrvata u Ukrajinu
>>Dao sam otkaz, ostavio ženu i djecu te krenuo pomoći Ukrajincima
Arhandjeogabrijel:kad su tvoji razarali Vukovar kako su se oni zvali?Psi rata ili četnici?