Premijerka se, kao što je više puta dokazala u svojim govorima, razumije u recepte. Zna da se dobra juha ne može skuhati samo tako da se u vodu ubace dva, koliko god velika bila, komada mesa. Uvijek je potrebno dodati i neku sitnež radi arome i punoće okusa.
Stoga je njezino udvaranje nevjerojatnom Kerumu, odnedavna samozatajnom Bandiću (o kojem, otkada su završili predsjednički izbori, ni policija ni DORH nemaju više što reći), dijelu odanih umirovljenika ili branitelja upravo u toj funkciji. Kao što se i održavanje dobrih odnosa s bivšim predsjednikom Mesićem ili sadašnjim predsjednikom Josipovićem može gledati kao skupljanje začina potrebnih da se ublaže mogući napadi s te strane tijekom izborne kampanje.
Smatrajući se vještom kuharicom, Kosorova pokušava prikupiti što više onih s manjom političkom težinom kako bi, ako zatreba, nadomjestila razliku koja sada debelo ide u korist glavnih konkurenata. Njezina vlada u ovom trenutku dobiva jedva mršavu dvojku i pada iz mjeseca u mjesec, njezine mjere za spas gospodarstva, uključujući i zadnje licitiranje sa 150 tisuća radnih mjesta u nekoliko mjeseci, izazivaju podsmijeh i struke i građana, njezini jastrebovi Hebrang i Šeks sve češće gube živce pokazujući najgore od HDZ-a, ali ona još uvijek ne posustaje. Ne tiču je se ni afere iz njezine stranke, ne mari ni za vlastite kadrovske promašaje u renoviranoj vladi, zatvara oči pred stvarnim životom u Hrvatskoj i bavi se jedino receptom kojim bi eventualno mogla preživjeti izbore.
Iako se u političkom loncu, sudeći prema anketama, najbolje krčkaju veliki komadi, SDP i HDZ te njihovi službeni sateliti, s druge strane ipak ostaje puno onih koji su voljni dati svoj doprinos jednoj ili drugoj strani iako ih građani u ovom trenutku ne prepoznaju kao ozbiljne političke igrače i daju im male šanse da prijeđu prag. No puno malih koji uzimaju sitni dio na kraju stvara određenu snagu koja može biti izuzetno zanimljiva, osobito ako rezultati izbora budu tijesni, a oni recimo koncentrirani na slične ciljeve.
Prema zadnjem CroDemoskopu, HSLS i HSP dobivaju po 3,8%, a Lesarovi Laburisti – Stranka rada 2,7%. Pokazuje to da probni baloni Darinka Kosora poput najave Željka Rohatinskog za premijera ili Lesarove peticije protiv vlade ne odjekuju dovoljno, da se rastureni HSP teško oporavlja. Bandićeva nezavisna lista teži u ovom trenutku tek 0,6 posto, što je daleko od kapitalizacije gotovo milijun glasova koje je dobio kao predsjednički kandidat, iako nije sporno da on sam može ući u Sabor, kao što bi i ulazak Plinija Cuccurina i njegove Ladonje pokazao da je IDS bez obzira na svoj konačni rezultata ipak načet u Istri.
Lokalni igrači, naime, imaju specifičnu težinu kada se približe izbori i njihovih zajedničkih desetak ili 15 posto može, ali i ne mora biti važno. Pitanje je, međutim, može li sitnež doista okrupnjati i može li se odvojiti žito od kukolja, kako bi oni koji su sitni, ali nešto vrijede, jer žele ozbiljne promjene, bili razlikovani i drugačije vrednovani od onih koji se samo klatare od izbora do izbora formirajući svoje nezavisne liste i strančice u koje trpaju rodbinu i prijatelje ne bi li se dočepali mjesta u Saboru.
Problem malih, nezavisnih i sličnih u Hrvatskoj nije samo izborni zakon koji im ne ide u prilog i koji tjera slabije da ulaze u predizborne koalicije s velikim strankama kako bi naizgled preživjeli, a u stvarnosti se utopili. Problem je i što ti mali stvaraju neke svoje pro forma programčiće, što postoje mjesec-dva prije izbora i što ni sami ne vjeruju da nešto mogu promijeniti, a većini je konačni cilj da budu dodatak juhi koju kuhaju veliki i presretni su ako su dovoljno važni da svojim rukama u Saboru pretegnu na ovu ili onu stranu. Predviđaju pri tome od izbora do izbora svoju pravu šansu.
Građani su dobrim dijelom zasićeni prevlašću dviju najjačih stranaka, njih čak 50 posto jasno daje do znanja da ne vidi kome bi od njih mogli dati svoj glas i spremni su ignorirati izbore ako ne bude ništa bolje u ponudi. Ima li bolje polazne platforme za male.
\"Ne tiču je se ni afere iz njezine stranke, ne mari ni za vlastite kadrovske promašaje u renoviranoj vladi, zatvara oči pred stvarnim životom u Hrvatskoj i bavi se jedino receptom kojim bi eventualno mogla preživjeti izbore.\" A narod nikakoo da to shvati i stane na noge.