Predsjednik Sabora Željko Reiner četvrti je kandidat na listi HDZ-a za 1. izbornu jedinicu i vjeruje u pobjedu svoje stranke na izborima.
Kakav rezultat očekujete?
Očekujem mnogo bolji rezultat nego na prošlim izborima zato jer, za razliku od naših političkih suparnika, imamo jasan i precizan program usmjeren ka gospodarskoj obnovi i rastu, otvaranju novih radnih mjesta, pronatalitetnoj politici i općenito demografskoj obnovi zemlje te uspostavi društvene pravednosti. S druge strane, SDP nudi stari program s kojim je već jednom izgubio izbore, a sam Zoran Milanović je na prigovor da nisu ništa realizirali iz Plana 21 rekao - "Pa mi nikakva specijalna obećanja nismo ni dali". Ta tko bi mu onda opet povjerovao!? Uvjeren sam da će većina birača nama dati svoj glas i zato jer su na listama SDP-a sve isti ljudi kao i do sada, dokazani gubitnici na prošlim izborima i katastrofalno neuspješni ministri. Po našim izbornim jedinicama imamo čak sedmero novih nositelja listi, od čega dvije žene - dvostruko više nego SDP-ova koalicija. Naposljetku, Milanović je arogantan, svadljiv, neodgovoran i neodmjeren, a Plenković uljuđen, odgovoran i odmjeren - odličan budući premijer Hrvatske. Milanović je potrošeni lik, a Plenković sadašnjost i budućnost Hrvatske.
Vidite li se nakon izbora ponovno u koaliciji s Mostom?
HDZ - koji će sigurno dobiti većinu mandata u Saboru - je otvoren za suradnju sa svim opcijama poslije izbora na načelu programske i svjetonazorske bliskosti. Tek će izbori pokazati tko će dobiti koliko mandata i kolika će biti važnost koje od manjih stranaka. HDZ će bez obzira na to pitanje formirati jasnu parlamentarnu većinu i stabilnu vladu s premijerom Plenkovićem. Hrvatska si više ne može priuštiti eksperimente.
U kojem bi smjeru trebala ići kurikularna reforma i kakvim vidite obrazovanje u budućnosti?
Kurikulska reforma se svakako treba nastaviti kako bi se sustav odgoja i obrazovanja modernizirao, no uz postizanje šireg društvenog dogovora uključivanjem i uvažavanjem različitih pristupa i mišljenja, što do sada nije bio slučaj. Obrazovanje budućnosti u Hrvatskoj treba biti kvalitetnije, konkurentno i usporedivo s najboljim takvim sustavima u Europi, društveni status ali i materijalni položaj nastavnika treba biti bolji, treba uvesti dualno strukovno obrazovanje u kojem će poslodavci biti partneri obrazovnim institucijama te zajedno odlučivati o programima i upisnim kvotama, a moramo uvesti i programsko financiranje visokoškolskih ustanova.
Bili ste na misi u Ludbregu gdje je biskup Košić vjernicima sugerirao kako glasovati. Smatrate li to primjerenim?
Biskup nije sugerirao vjernicima da glasuju za ovu ili onu stranku već je dapače istaknuo da vjernici nemaju određenu stranku, ali imaju načela kojima se vode i pridonose dobru Domovine. Veći je dio propovijedi posvetio upravo vrijednostima kojih se katolici trebaju pridržavati. Spomenuo je i načelo moralnosti i potrebu da se oni, koji nastupaju u javnom životu, vode savješću tako da za svoje čine mogu reći: 'Moja je savjest čista', kao što je to rekao na montiranom političkom procesu blaženi Alojzije Stepinac. Zanimljivo da nitko nije smatrao „neprimjerenim“ kada je nadbiskup Bozanić bio progovorio o „grijehu struktura“. Želimo modernu Hrvatsku u kojoj, među ostalim, neće biti ni ovakvih dvostrukih kriterija.
Kao predsjednik Sabora, što mislite da treba mijenjati u njegovu radu kako bi ga građani ozbiljnije shvaćali?
Treba uvesti veći red u radu Sabora, primjerice da se (osim u prvih nekoliko mjeseci kad je to neophodno) što manje zakona izglasava po hitnom postupku. Za vrijeme SDP-ove vlade skoro 80% zakona u Saboru doneseno je nadglasavanjem vladajućih po hitnom postupku što se nije dogodilo niti u jednom sazivu Hrvatskog sabora od 1990. naovamo. Zastupnici naprosto moraju redovito biti prisutni na svom radnom mjestu - u Saboru, a izostanak uvijek mora biti opravdan ozbiljnim razlozima. Birači ne mogu cijeniti rad Sabora ako često gledaju gotovo praznu sabornicu. Također bih nastojao da se, kao u parlamentima većine zemalja, rasprave o prijedlozima zakona prvenstveno vode na sjednicama saborskih odbora i tamo nalaze najbolja rješenja i „bruse“ prijedlozi, dok bi plenarna sjednica trebala tek biti završni dio tog postupka.
>> Državni vrh poručio: Štitit ćemo branitelje od optužnica iz Srbije i BiH
ne ponovio se ti u saboru