14.10.2011. u 12:00

“Vladama je oduzeto pravo cenzuriranja medija kako bi mediji zauvijek imali slobodu cenzuriranja vlada”, kazao je američki sudac Hugo Black

Umjesto zakona o zabranama objavljivanja detalja o istragama, koje neke vlade žele uvesti kako bi zaštitile političare, trebalo bi ukinuti istražnu tajnu. Uostalom, i Europska unija navodi kako je važnije pravo na informiranje od prava na tajnost istrage, pa i od prava na privatnost. Nacrt zakona vlade desnog centra premijera Silvija Berlusconija kojim se namjeravalo ograničiti telefonsko prisluškivanje osumnjičenih u nekoj istrazi te zabraniti objavljivanje transkripata tih prisluškivanja nazvan je “zakon začepi usta”, a unutar njega je i članak nazvan “članak ubij blogere”.

Protiv toga nacrta zakona, o kojem se raspravljalo u parlamentarnom odboru za ustavna pitanja, održani su prosvjedi. Predsjednica odbora Giulia Bongiorno, koja je bila u stranci vladine većine, dala je ostavku, jer se ne slaže s nacrtom zakona koji je vlada predložila. Na koncu, vlada ipak neće sada zatražiti glasovanje o tom nacrtu zakona, jer se pribojava novog negativnog rezultata. Sličan je zakon već predložila prošle godine, ali je bio proglašen neustavnim. Nacrt zakona je trebao uvesti restrikcije za istražne suce u provođenju prisluškivanja.

Također, trebalo je zabraniti objavljivanje transkripata prisluškivanih osoba, odnosno trebalo je dopustiti objavljivanje samo sažetka transkripta, a novinari koji bi prekršili taj zakon mogli bi biti kažnjeni s deset do 100 tisuća eura. Tužitelji koji bi novinarima davali informacije o prisluškivanjima i istragama trebali bi biti smijenjeni. Jedan članak nacrta toga zakona predviđao je i blogerima kazne do 12 tisuća eura, ako u roku od 48 sati ne budu mogli dokazati kao istinito ono što su objavili. No, sada je taj nacrt zakona stavljen u ladice.

Da je kojim slučajem takav zakon na snazi, onda javnost ne bi doznala o mnogo detalja iz istraga koje se vode protiv Berlusconija. Sličan je zakon donijela Berlusconijeva vlada, ali ga je Vrhovni sud prošle godine proglasio neustavnim pozivajući se na ustavne članke prema kojima je narod suveren, a suverenost se može izvršavati jedino uz potpuno i korektno informiranje.

“Skrivati narodu dijelove istrage znači braniti mu mogućnost da ispravno sudi svojim političkim predstavnicima”, stoji u obrazloženju talijanskog Vrhovnog suda. U 101. članku Ustava stoji kako se “pravda provodi u ime naroda”, a što znači kako javnost mora biti o svemu informirana kako bi mogla suditi.

Europski je sud u Strasbourgu 2007. utvrdio kako mediji imaju pravo objavljivati informacije o istrazi kada je još u tijeku jer javnost ima pravo doznati sve. To pravo građana je uvijek iznad prava na tajnost istrage.

Sudac američkog Vrhovnog suda Hugo La Fayette Black (1886.-1971.) kazao je kako mediji trebaju služiti onima kojima se upravlja, a ne upraviteljima, vladama. “Vladama je oduzeto pravo cenzuriranja medija kako bi mediji zauvijek imali slobodu cenzuriranja vlada”, kazao je Hugo Black.

Komentara 9

OB
-obrisani-
17:23 14.10.2011.

A kako se zvao onaj novinar slobodne dalmacije kojeg su osudili u hagu? Mislim da je Jović prezime? Taj je isto objavio nešto od interesa javnosti, a to ih je objavilo 50 prije njega, i tajna je procurila s haškog suda, a opet on dobio neku kaznu, robiju i novčano. Kako onda to nije vrijedilo a sad vrijedi?

OB
-obrisani-
19:24 14.10.2011.

Koji paušalni pristupi - javnost ima pravo doznati sve... a šta je sa zloupotrebama medija i pravosuđa - šta ako organi vode političke procese i izvrgavaju osumnjičenka javnom linču ? Onda najbolje, ukinimo sud, dajmo sve ovlasti novinarima pa nekaka zavlada pravo jačeg i pravo Linća

Avatar bereza
bereza
14:42 14.10.2011.

\"Sudac američkog Vrhovnog suda Hugo La Fayette Black (1886.-1971.) kazao je kako mediji trebaju služiti onima kojima se upravlja, a ne upraviteljima, vladama. “Vladama je oduzeto pravo cenzuriranja medija kako bi mediji zauvijek imali slobodu cenzuriranja vlada”, kazao je Hugo Black.\" Ovakve suce mi trebamo u Hrvatskoj!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?