Tomislav Karamarko predsjednik vlade, a Zoran Milanović njegov prvi potpredsjednik. Može i obrnuto ako koalicija Hrvatska raste dobije više saborskih zastupnika od Domoljubne koalicije. Ovakav scenarij nakon izbora uopće nije nemoguć iako u ovom trenutku o tome nitko ne želi ozbiljno razgovarati. Međutim, nakon izbora može nastati pat-pozicija koja bi jednostavno natjerala Karamarka i Milanovića da se udruže. Ako se pokaže da dvije najjače koalicije ne mogu sastaviti stabilnu koaliciju s nekim “voljenim mlađim partnerom”, onda će biti prisiljene na brak iz interesa.
Čak i ako dođe do koalicije s mlađim partnerom, ona bi mogla biti puna trzavica jer male stranke vrlo često traže velike ustupke za svoje malobrojne ruke u parlamentu. Karamarko i Milanović mogu biti za veliku koaliciju i zato što tako mogu lakše provesti reforme. Kako obje stranke imaju dosta svojih uhljeba u državnoj upravi, teško je očekivati da će samo jedna velika stranka provoditi rezove. Logično je da nijedna od njih ne želi da je optuže da smanjuje prava zaposlenicima u javnom sektoru, dok bi ona druga, koja je u oporbi, takvu situaciju demagoški iskorištavala. Iako ima dosta argumenata za stvaranje velike koalicije, analitičar Žarko Puhovski ističe da od toga neće biti ništa. Smatra da je to dobro za našu demokraciju.
Lakše do reformi
– Takva velika koalicija značila bi konačno ukidanje bilo kakvog smisla Hrvatskog sabora. Ove dvije stranke imat će više od tri četvrtine mandata. Kada bi one bile u velikoj koaliciji, to bi značilo da Sabor uopće ne postoji – upozorava Puhovski dodajući da bismo platili preveliku cijenu kad bismo zbog provođenja reformi prihvatili ukidanje predstavničke demokracije. Stoga smatra da je dogovor Karamarka i Milanovića o velikoj koaliciji potpuno neprihvatljiv. Osim toga, nastavlja Puhovski, čak i kada bi se složili da postoji potreba za velikom koalicijom, nema nikakve šanse da se Karamarko i Milanović dogovore.
Oni do sada uopće nisu komunicirali. U svakoj normalnoj predstavničkoj demokraciji šef većine i šef manjine jednom su tjedno u kontaktu, dok njih dvojica uopće nisu komunicirala u protekle tri godine. Slaven Letica smatra da velika koalicija uopće nije loše rješenje te da je puno izglednije da se to čudo dogodi nego što se to sada može i zamisliti. – Velika koalicija je jeftinija jer se u tom slučaju ne mora trgovati s malim strankama. Što je puno važnije, velika koalicija bi mogla smiriti ovu, rekao bih, gotovo patološku situaciju. Treće, mogla bi provesti ozbiljne reforme koje ni lijeva ni desna vlada neće moći same napraviti, smatra Letica dodajući da je stvar dogovora tko bi bio premijer, a tko prvi potpredsjednik. Male su šanse da se dvije najveće stranke neposredno nakon izbora dogovore o velikoj koaliciji, ali to bi se za nekoliko mjeseci moglo promijeniti.
Popravni ispit
– Nakon šest mjeseci vladavine jednih ili dugih postat će jasno da bi to bilo optimalno rješenje jer će Vlada biti nestabilna i paralizirana – ističe Letica. Stvaranjem velike koalicije dvije velike stranke pokazale bi i poštovanje prema biračima. One su, naime, “zaslužne” za sve dobro i loše što se u Hrvatskoj dogodilo u proteklih 25 godina demokracije. Red je i da poprave ono što su upropastili.
Bez velike koalicije, objašnjava Letica, nastat će vrlo brzo ustavna kriza zato što se neće moći izabrati novi ustavni suci. – Jednako tako nema ni reforme javne uprave na sektaškoj osnovi. Svi argumenti govore da bi to imalo otprilike istu ulogu kakvu je imala vlada nacionalnog spasa – zaključuje Slaven Letica.
>>Jesu li izbori ona nedjelja kad se na Fejsu ismijavam onima koji su glasovali?
>>'Milanovićeva vlada u svom mandatu nije poduzela ništa kako bi spriječila izumiranje i iseljavanje'
Moguća je takva Vlada ali pod uvjetom da jedan stoluje na Sjevernom a drugi na Južnom polu. Ili, u najboljem slučaju, da Karamarko ima štitnik na glavi i tampone u ušima.