BITKA NA TRŽIŠTU SIREVA

Jeftini uvozni sir gauda diktira sve cijene na domaćem tržištu

15.06.2009.
u 20:41

Pomutnju koja je nastala na tržištu uvozom jeftinih sireva uglavnom iz Južne Amerike i domaću proizvodnju učinila nekonkurentnom na tržištu država pokušava riješiti protekcionističkim mjerama – povećanjem dodatne carine na uvoz. Takav je prijedlog donesen pri smirivanju seljačkih prosvjeda zbog niske otkupne cijene mlijeka i mliječnih prerađevina. Domaće tržište sira, na kojem se proda oko 35.000 tona različitih vrsta sireva, postalo je tijesno za domaće proizvođače.

U Hrvatsku se uvozi oko 13.000 tona sira što ne bi previše moglo uzdrmati odnose na tržištu, međutim, odnose narušava uvoz polutvrdog sira gaude (oko 4000 tona godišnje) koji je najjeftiniji zbog najniže zaštitne carine i diktira sve druge cijene sira. Taj sir prodaje se ispod 40 kuna za kg ili na akcijama i po 20 kuna, a tolika je početna cijena za proizvodnju sira u Hrvatskoj, i to tek za mliječnu sirovinu.

– Kada u zemljama EU uvoz jednoga proizvoda prijeđe 15 posto domaće proizvodnje, odmah počinju intervencije, a uvoz gaude kod nas je 2008. godine dosegnuo čak 70 posto domaće proizvodnje – tvrdi Branko Bobetić, direktor Croatiastočara, krovnog udruženja stočara i proizvođača mlijeka.

Bobetić kaže da je cijena sira gaude 2,2 eura plus 25 posto carine na uvoz ili 0,55 eura po kilogramu sira. Po računici proizvođača mlijeka i proizvođača sireva, dodatna uvozna carina trebala bi se povećati za gotovo jedan euro, što znači da bi se zaštitna carina na uvoz sira povećala gotovo 30 posto. Bobetić čeka odgovor Ministarstva poljoprivrede koje bi trebalo donijeti konkretnu odluku.

Želite prijaviti greške?