Kina je toliko razvila svoju kompjutorsku tehnologiju da bez problema krade osjetljive obrambene podatke iz američke računalne mreže, što ju je dovelo u položaj da može naštetiti američkoj vojsci bilo gdje u svijetu, tvrdi se u najnovijem izvješću američkog Kongresa koje je izradilo posebno povjerenstvo za odnose SAD-a i Kine.
Povjerenstvo, sastavljeno od šest republikanca i demokrata, u izvješću je jednoglasno zaključilo kako kineska vojna modernizacija te “impresivne ali uznemirujuće” mogućnosti računalnog ratovanja pokazuju “da Kina namjerava proširiti na svoju zonu kontrole na štetu azijskih susjeda i Sjedinjenih Država.”
Komisija preporučuje vladi SAD-a nadogradnju svojih obavještajnih i sigurnosnih sustava te strožu zaštitu računalnih mreža.
Izvješće citira kineskog vojnog stratega Wang Huachenga, koji je ovisnost o informatičkim tehnologijama opisao kao “meki trbuh američke obrane i sigurnosti”. Prema američkim procjenama, u Kini ima oko 250 hakerskih skupina, od koji su neke navodno prošle obuku na kineskoj vojnoj akademiji.
“Kina provodi agresivni cyber rat protiv Sjedinjenih Država”, navodi se u izvješću komisije, koje prenosi britanski dnevni list The Guardian.
Izvješće nadalje tvrdi da je deset najvećih tvrtki koje rade za vojsku SAD-a, uključujući Raytheon, Lockheed Martin, Boeing i Northrop Grumman, bilo žrtvom kineske cyber špijunaže.