Agencija za ugljikovodike

Platforme se neće smjeti vidjeti s plaža

platforma
Foto: Ilustracija: Dusko Marusic/PIXSELL
16.01.2015.
u 14:24

Mesarić je naglasio kako studija propisuje da eksploatacijske platforme s pratećom infrastrukturom moraju biti smještene na način da ne narušavaju vizure točaka od interesa za turizam

Agencija za ugljikovodike predstavila je Stratešku studija utjecaja na okoliš Okvirnog plana i programa istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu.

Voditelj studije i direktor Ires ekologije d.o.o. za zaštitu prirode i okoliša Mirko Mesarić predstavio je zaključke studije, kao i glavne smjernice i preporuke kojima se u studiji smanjuje mogući negativni utjecaj na okoliš prilikom istraživanja i eksploatacije ugljikovodika.

 - Niz kompetentnih stručnjaka iz pojedinih područja radilo je na studiji kako bi se obuhvatili svi mogući utjecaji na okoliš. Preporuke modifikacija pojedinih istražnih prostora odnose se na područja Nature 2000, nautički turizam i ribarstvo. Treba dodati da je, između ostalog, zabranjeno provoditi aktivnosti eksploatacije unutar Jabučke kotline, kao i aktivnosti istraživanja i eksploatacije u neposrednoj blizini Pučinskih otoka, istaknuo je Mesarić.

Mesarić je naglasio kako studija propisuje da eksploatacijske platforme s pratećom infrastrukturom moraju biti smještene na način da ne narušavaju vizure točaka od interesa za turizam te se ne smiju vidjeti s plaža, naselja i turističkih zona. Dodao je i da je jedna od preporuka studije da se istražne radnje ne izvode u više od 3 istražna prostora istovremeno.

 - Važno je napomenuti kako Strateška studija okvirnog plana i programa istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu daje smjernice i preporuke koje se primijenjuju prilikom planiranja specifičnih aktivnosti. Kriva je precepcija da će kompanije koje su dobile pravo istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu sutra doći i početi bušiti. Naime, prije svake istražne radnje kao što su 3D seizmičko snimanje i istražno bušenje, a u skladu s mjerama i preporukama iz strateške studije mora se napraviti Ocjena prihvatljivosti za ekološku mrežu, a ako se jednog dana utvrdi komercijalno otkriće, prije same eksploatacije mora se napraviti Studija utjecaja na okoliš koja je bezuvjetno obvezujuća te propisuje da li se i ako da, na koji način eksploatacija smije raditi, – izjavila je Barbara Dorić, predsjednica Uprave Agencije za ugljikovodike.

Dorić je pozvala javnost da se aktivno i u što većem broju uključi u javnu raspravu.

Cjelokupnu raspravu možete pročitati ovdje.

>> Shell ne istražuje naftu u Jadranu jer će bušiti u BiH tik uz našu granicu

Komentara 16

ZG
zgblabla
14:47 16.01.2015.

...ovo su takvi genijalci .Bez uvrede "a je to" ministarstvo.Ugrozit 7 miljijardi eura zbog 2-3 platforme ?

Avatar rothmans
rothmans
15:18 16.01.2015.

Hoće li se ikad itko normalan pojaviti na hrvatskoj političkoj sceni, netko tko voli ovu zemlju i želi joj dobro, netko tko nije profiter i tko nije opterećen partizanima i ustašama, žar smo stvarno prokleti i prodali bi babine gaćee za dobru proviziju, hoće li se ikad više naći netko tko može pokrenuti ovu zemlju A ne gurati ju još dublje u propast, za te 3-4 platforme koje će nas koštati i novaca i zagađenja ovog jedinstvenog dragulja od kojeg opstajemo zadnjih godina, pokrenite proizvodnju, koristite prirodu da je ne uništavate, vjetroelektrane gradi cijeli svijet danas, naftom se bave Arapi i Rusi i to znamo kako im ide, pozivaju se "stručnjaci" na Norvešku a ne vide dalje od svog nosa, pa mi smo 700 godina iza Norveške po razvoju i sistemu države i oni rade na stotine km od svoje obale u Atlantiku i na gotovo sjevernom polu i bave se već pedesetak godina tim poslom i vodeći su u svijetu u bušotinama na moru

DU
Deleted user
16:06 16.01.2015.

Bit će potpuno svejedno hoće li se platforme smjeti vidjeti s plaža ili neće kad jednom golema naftna mrlja dopluta do koje od njih. Onda ćemo moći reći zbogom turizmu. Kaj na takvu mogućnost (moderno hrvatski: opciju) veli ministarski turist Lorencin Dado?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije