Po uzoru na Austriju

Holding ima smisla samo ako se očisti od političkih uhljeba

26.11.2013., Krsko, Slovenija - Drzavna uprava za zastitu i spasavanje organizirala je obilazak Nuklearne elektrane Krsko.
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
14.01.2016.
u 19:03

U Austriji je nezamislivo da politički šalabajzeri budu šefovi tvrtki

Iako je HDZ već prije imao plan za formiranje holdinga državnih tvrtki po uzoru na austrijski model te su napravljeni prvi nacrti o tome koje bi ga tvrtke činile, još nije gotov konačan prijedlog te ideje. Kad i bude gotov, trebat će vremena da se predložene tvrtke uvrste u holding.

Iako su postojale ideje da holding obuhvati sve tvrtke o kojima se sada brine DUUDI, izglednije je da će se ići na uvrštavanje onih tvrtki koje imaju zajedničku poveznicu, što je uostalom i preporuka stručnjaka. Predstojnik DUUDI-ja Mladen Pejnović kaže kako ne bi imalo smisla holdingom obuhvatiti gubitaše, poput onih iz sektora prometa, jer su njihovi dugovi preveliki i to bi umanjilo pa čak i pojelo vrijednost dobrih tvrtki.

Okupiti slične tvrtke

Bilo bi preporučljivo, kaže, okupiti slične tvrtke, primjerice, one izlistane na burzi. I Željko Lovrinčević s Ekonomskog instituta tvrdi da u holdingu ne bi smjele biti zajedno tvrtke koje posluju po tržišnom načelu i one koje tako ne posluju. U tom smjeru razmišljaju i mnogi analitičari koji su za formiranje, primjerice, industrijskog holdinga u koji bi ušli Petrokemija, Končar, Janaf, HEP... No, i prije toga bi neke od njih, poput HEP-a, trebalo pripremiti za tržište.

Investitor Nenad Bakić kaže da je DUUDI u okvirima svojih ovlasti u posljednje vrijeme napravio puno, no da mu mandat nije uključivao upravljanje tvrtkama, niti nadzor nad rezultatima, nego samo upravljanje udjelima kao imovinom. Nažalost, politika je to koristila tako da neformalno i brutalno zloupotrebljava kompanije. 

– Stoga se puno može učiniti na zaštiti interesa tih društava, tako da ih se barem pokuša skloniti od direktnog utjecaja politike u neku ljusku, što bi već bio veliki napredak. Zatim i kvalitetnim poslovnim upravljanjem. To znači trajnu orijentaciju prema stvaranju vrijednosti i promociji održivog razvoja daleko od svakodnevnih političkih i osobnih interesa, što su ključni preduvjeti za sigurnost novčanih tokova i dugoročno isplaćivanje dividende. Drugim riječima, upravo ono kako je zacrtano misijom austrijskog državnog holdinga – poručuje Bakić. 

Austrijski je holding na čelo stavljao stručne osobe pa takva praksa mora biti i kod nas, a isto tako nije uključio u holding gubitaše. Lovrinčević kaže da o tome kako će se postaviti holding ovisi i tvrdnja je li ideja o njegovu osnivanju pozitivna ili ne.

– Ideja je dobra ako holding ima dobru razinu homogenosti i ako su zahtjevi jasni, odnosno da postoji isti cilj i da holdingom upravlja stručna osoba – kaže Lovrinčević. 

Profesor na Fakultetu političkih znanosti Zdravko Petak kaže da su javna poduzeća u Hrvatskoj najveći teret zbog velikih troškova i neefikasnosti. Ističe da je političkih uhljeba najviše u javnim tvrtkama, što je u suprotnosti profesionalizmu koji u njima treba vladati. On smatra da formiranje holdinga nema smisla ako se iz javnih tvrtki ne maknu politička imenovanja i uhljebništva. Napominje da je teško preslikati austrijski model na Hrvatsku jer su u dvjema zemljama različite političke kulture, različite su razine korupcije kao i kulture podnošenja računa javnosti.

Španjolski primjer

– U Austriji je nezamislivo da politički šalabajzeri dobiju bitnija mjesta u tvrtkama koje su u državnom holdingu – kaže Petak. Stoga i hrvatski holding mora imati javni menadžment popunjen profesionalnim kadrovima. A tu nam može biti primjer i Španjolska koja je na čelo svog državnog holdinga postavila čovjeka koji je pripadnik opozicije.

Prije formiranja holdinga treba vidjeti koje bi to tvrtke trebale ući u njega. Petak smatra da javna i zajednička dobra, poput Hrvatskih šuma i Hrvatskih voda, ne bi trebala biti u holdingu jer je protiv privatizacije tih tvrtki. Ako se u Hrvatskoj bude formirao holding po austrijskom modelu, u njega bi trebale ići sve tvrtke koje su već privatizirane, a država u njima još ima udjele te one tvrtke koje bi se mogle privatizirati. A to su, primjerice, Ina, Podravka ili Croatia Airlines. 

>> Imunološki zavod još nema dozvole, u Petrokemiji čekaju ulagača 

>> Upute za kreiranje čudovišta zvanog Vlada RH

Komentara 5

Avatar bosanac1951
bosanac1951
19:12 14.01.2016.

Državni holding neće tako brzo zaživjeti, uhljeba će uvijek biti, pa kuda će s njima. Pouka je Zg holding gdje su na položajima osobe koje nemaju veze sa tvrtkom kojima su na čelu a lova do krova..Daleko smo mi od Austrije (ne mislim geografski)...

TH
than
01:42 15.01.2016.

Znaci morali bi otpustiti sve radnike.... Dakle, vjerojatnost nije cak niti nula...

Avatar kenj@c
kenj@c
19:23 14.01.2016.

ubaciti struku u HEP i iz njega izbacit politiku i HNS je prošlost

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije