Nacrt zakona koji je usvojila slovenska Vlada a kojim se za još tri godine produljuje ograničenje zapošljavanja građana RH u Sloveniji i izazvao je oštru kritiku hrvatskih i slovenskih sindikata. Savez samostalnih sindikata Hrvatske smatra da sve četiri temeljne slobode na kojima počiva EU (sloboda kretanja roba, usluga, kapitala i rada) moraju imati jednaku važnost, i da je neopravdano postavljati ograničenja kretanju radnika unutar EU, kad istovremeno nije moguće postavljati ograničenja kretanju kapitala. Relativno mala veličina hrvatskog tržišta rada u odnosu na tržište rada EU ne daje povod objektivnim bojaznima da bi hrvatski radnici mogli izazvati poremećaje na tržištima rada drugih država članova.
Izvješaj Europske komisije o mobilnosti radnika iz Hrvatske, objavljen 29. svibnja, također zaključuje da je za očekivati da će potencijalni odljev radnika iz Hrvatske u druge države članice biti relativno malen (u odnosu na tržišta rada drugih država članica), te da nije vjerojatno da će uzrokovati poremećaje na njihovim tržištima rada. Hrvatski državljani koji rade u drugim članicama EU predstavljaju 10% hrvatske radne snage (15-64 g. starosti), što je najveći postotak među svim državama članicama. Međutim, oni koji su se odselili od ulaska u članstvo (2013. g.) predstavljaju samo 1,6% hrvatske radne snage, što je manje od postotaka za druge nove države članice. Radnici koji odlaze iz Hrvatske u druge države članice uglavnom su dobro obrazovani, mladi i u zemljama u koje odlaze u prosjeku se lakše zapošljavaju od građana tih zemalja. Prema podacima Eurobarometra, hrvatski radnici u inozemstvo odlaze zbog viših plaća (80%), boljih radnih uvjeta koji se ne odnose na plaću (31%) i nemogućnosti pronalaska posla u RH (30%). Hrvatski radnici koji rade u EU 2013. g. u Hrvatsku su poslali ukupno više od 702 milijuna eura, što odgovara 1,6% hrvatskog BDP-a, te je na šestom mjestu po visini među državama članicama EU.
- SSSH istovremeno upozorava da Hrvatska slobodu i mogućnost zapošljavanja hrvatskih radnika u drugim državama članicama ne smije gledati kao na način rješavanja visoke stope nezaposlenosti u RH. Drugim riječima, sloboda zapošljavanja u drugim državama članicama predstavlja samo dodatni razlog i odgovornost za Hrvatsku i njezine institucije da hrvatskim građanima omoguće da u svojoj domovini u praksi zaista ostvare ustavno pravo na rad, i uvjete rada od kojih se može dostojanstveno živjeti. U suprotnome, iako odlazak radnika iz Hrvatske može kratkoročno sniziti stopu nezaposlenosti, odljev mladih i obrazovanih ljudi dugoročno će naštetiti razvojnim potencijalima RH i ugroziti njezin ekonomski i socijalni oporavak. - istaknuo je predsjednik SSSH Mladen Novosel.
Svaki državljanin EU ima pravo živjeti i raditi u drugoj državi članici, istaknuo je Dušan Semolič, predsjednik veze slobodnih sindikata Slovenije (ZSSS). Upozorio je da je tragično je da se kapitalu daje prednost u pogledu mobilnosti i da Europska komisija poručuje da mobilni radnici pozitivno utječu na gospodarstva zemalja u koje dolaze, te države primateljice samo imaju koristi od njih.
- Mi u Sloveniji dobro razumijemo poziciju hrvatskih radnika jer smo 2004. i sami bili u istoj nepravednoj situaciji. Prijedlog Zakona nije korektan nije prema Hrvatskoj - izjavio je Semolič.
>> Nijemci lani odbili pet tisuća Hrvata, čeka se njihov konačan stav
Tako ti je to kad si istocni komsija