LOŠA MJERA Stručnjaci tvrde da prijedlog otvara prostor za manipulaciju

Kraći tjedan neće zaustaviti otkaze

25.02.2009.
u 19:56

Skraćivanje radnog tjedna neće zaustaviti otkaze, ali može otvoriti prostor za nemoralno ponašanje poslodavaca koji se krizom koriste da bi situaciju prikazali gorom nego što ona jest, komentar je dr. Predraga Bejakovića, istraživača Instituta za javne financije na najave da bi kraći tjedan mogao biti jedna od Vladinih mjera u borbi protiv krize.

Inicijativa da se na krizu odgovori skraćivanjem radnog tjedna potekla je iz Hrvatske udruge poslodavaca, ali stručnjaci su suzdržani među ostalim i zato što su države koje su dosad skraćivale radno vrijeme razočarane učincima.

– Ne treba gledati koliko se nominalno radi nego kakva je efikasnost rada. U ovoj bi situaciji bilo logičnije da se radi dulje, a zapravo ne treba mijenjati radno vrijeme nego povećavati učinkovitost – kaže Bejaković. Posljedica skraćena radnog vremena bila bi smanjenje izdataka za radnike i plaća, ali to bi samo smanjilo ionako nisko povjerenje socijalnih partnera.

– Presudna je veća produktivnost. Koristi od skraćivanja radnog tjedna kratkoročno su upitne, a dugoročno štetne. Preraspodjela radnog vremena samo je odgađanje problema – kaže Bejaković. Uz kraći tjedan i manje plaće poduzetnici su tražili da se vrati institut čekanja, koji je bio popularan devedesetih, i to tako da se tvrtke oslobodi obveze plaćanja doprinosa na plaće. Sindikati su protiv, a kad se i pozivaju na praksu drugih tvrtki, navode slučajeve gdje su radnicima zadržana stečena prava.

Želite prijaviti greške?