Internetom se poput požara proširila snimka dvije žene koje su jutros Mona Lisu, jednu od najpoznatijih i najskupljih slika svih vremena, zalile juhom. Dogodilo se to u jutarnjim satima u Louvreu, najposjećenijem muzeju na svijetu koji je od 1804. godine dom Da Vincijeva remek djela.
Iako je "Mona Lisa" zaštićena neprobojnom staklenom barijerom pa nikakve prave štete nema, mnogi su zgroženi njihovim činom, dok dio (uglavnom mlađe) javnosti podržava ovaj potez kao radikalan način za skretanje pažnje na probleme klimatskih i drugih promjena koje utječu na naše zdravlje.
NEW - Climate radicals attack the Mona Lisa painting in the Louvre Museum, Paris.pic.twitter.com/OP3AGiNe0W
— Disclose.tv (@disclosetv) January 28, 2024
Sve je krenulo kada su dvije žene koje su osiguranju zacjelo djelovale kao majka i kćer u posjeti muzeju bacile narančastu tekućinu na sliku, a potom se uvukle ispod zaštitne ograde, skinule u majice na kojima je pisalo "Riposte Alimentaire" ("reakcija na hranu") te počele izvikivati svoj proglas, ruku uzdignutih u pozdrav.
Zanimljivo je da osiguranje, očito spremno na ovakav scenarij, nije krenulo savladavati aktivistice, nego su ispred njih postavili crne panele, time im onemogučavajući vizualnu komunikaciju s posjetiteljima, a ujedno sprječavajući daljnje snimanje uneređene slike.
Na snimci ne vidimo njihovo odvođenje, kao ni evakuaciju muzeja koja se kasnije dogodila. Pokret Riposte Alimentaire kojem pripadaju ove žene dio je mreže A22, koja okuplja skupine klimatskih prosvjednika iz 12 zemalja. Među njima su javnosti najpoznatiji Just Stop Oil, koji izaziva prometni kaos po Velikoj Britaniji, kao i Extinction Rebellion, ekološki pokret koji je (srećom bez incidenata po muzejima) aktivan i u Hrvatskoj.
Najnoviji napad na "Mona Lisu" dio je sve prisutnije strategije klimatskih aktivista koji pokušavaju skrenuti pažnju na svoje ciljeve. U svibnju 2022. jedan je aktivist na nju bacio kremastu pitu, pozivajući ljude da "misle na Zemlju", nedugo potom dvoje aktivista njemačkog pokreta Letzte Generation (poslijednja generacija) rijetkim je pire krompirom gađao Monetove "Stogove sijena" u Potsdamu, a krajem prošle godine aktivistice pokreta Just Stop Oil juhom su zalile Van Goghove "Suncokrete" u Nacionalnoj galeriji u Londonu.
Upravo zbog toga brojni su muzeji uveli stroge kontrole torbi na ulazu u muzeje, pa se postavlja pitanje i kako su ove dvije žene uspjele prošvercati juhu u Louvre.
Inače, Mona Lisa je iza sigurnosnog stakla od ranih 1950-ih, kada ju je posjetitelj oštetio kiselinom. U nizu povijesnih nedaća "Mona Lisa" je bila i ukradena: zaposlenik Louvrea Vincenzo Peruggia 1911. godine sakrio se u ormar i tijekom noći ukrao sliku s dvojicom pomagača. Pronađeni su dvije godine kasnije kada su je pokušali prodati trgovcu antikvitetima u Firenci.
Zanimljivo je da "Mona Lisa" u to vrijeme nije bila pretjerano slavna izvan svijeta povjesničara umjetnosti. Nije bila ni najvrednija slika u samom Louvreu, a njegovim zaposlenicima trebala su više od 24 sata kako bi uopće shvatili da je nestala.
Prije nego što je pronađena, jedan od osumnjičenih za njenu krađu bio je čak i Pablo Picasso, za kojeg se ispostavilo da je zaista imao par manje vrijednih umjetnina koje je njegov poznanik uspio ukrasti iz Louvrea, ali ne i "Mona Lisu"!
Zalit aktiviste s katranom i perjem i odnijet iz grada na šini uz javno sramoćenje