- Smatram da bez striptiza, bilo fizičkog ili duhovnog, u smislu otvaranja, davanja sebe samoga, nema ni umjetnosti, rekao je Dalibor Cikojević, najpoznatiji hrvatski pisac među pijanistima i obrnuto u petak navečer u prepunom Crvenom baru bečkog Narodnog kazališta na predstavljanju njemačkog prijevoda svoga romana „Virtuozi, muze i striptiz“ i CD-a sa svojom izvedbom skladbi koje se spominju u romanu.
Pojasnio je kako je riječ o kompleksnim odnosima umjetnika i njihovih muza, a pored središnje intimne ispovijesti Zdenke Papandopulo, posljednje supruge hrvatskog skladatelja Borisa Papandopula, u romanu je opisao i istinite ljubavne priče svjetskih glazbenih velikana Ludwiga van Bethovena i Franza Liszta.
- U ovom putovanju u tajnu glazbe i očaranosti virtuoza njihovim muzama posebno me je, prolazeći kroz emocije mojih likova, zanimao motiv striptiza, rekao je Cikojević koji je dvadeset godina živio i djelovao u Austriji, posebno zahvalivši Zdenki Papandopulo na suradnji i njenom dolasku na bečku promociju.
Ovaj ugledni pijanist i pedagog, sada je izvanredni profesor na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji, na kojoj je i prodekan za međunarodnu suradnju.
- Cikojevićev će roman zasigurno biti zanimljiv i Austrijancima jer vješto balansirajući između fikcije i dokumentirane povijesne zbilje, na virtuozan način spaja šest priča iz života ljudi čije je sudbine odredila i usmjerila glazba, ustvrdili su nakladnici Eugenia i Jürgen Ehgartner. Knjigu je za hrvatsko tržište izdao Leykam International iz Zagreba, a austrijski Leykam u Grazu objavio je njen prijevod na njemački.
Roman je nedavno u Austriji nagrađen nagradom „Steiermaerkische Sparkasse“, za najbolji strani roman objavljen u 2010. godini.
O knjizi su govorili i voditelj Muzičko-informativnog centra Koncertne direkcije Zagreb, muzikolog Davor Merkaš i austrijski umjetnik i medijski istraživač Josef Schweikhardt.
Merkaš je istakao da je Cikojevićev treći roman o glazbi „Virtuozi, muze i striptiz“ autorov osobni doprinos promociji hrvatskog skladatelja Borisa Papandopula i njegovih skladbi izvan granica Hrvatske. Za Schweikhardta je to, kako je rekao, „roman opsjednutosti“.
Autor knjige je bečku promociju obogatio i zanimljivim glazbenim okvirom u kojem je osobno na glasoviru promovirao CD izvedbom skladbi koje se spominju u romanu. Među njima je bila i Papandopulova prigodna skladba u stilu jazza i popularne glazbe „Zdenkin striptiz“, nastala 1961. godine, a Cikojeviću je pri izvedbi glazbenu potporu dao Tobias Meisl na bubnjevima.
Program je odlično vodio glumac bečkog Narodnog kazališta Christian Döring, čitajući ulomke iz romana.
Romanom „Virtuozi, muze i striptiz“ Dalibor Cikojević zaokružio je svoju glazbenu triologiju koju još sačinjavaju "Ostavština posljednjeg skladatelja“ (2003.) i „Violina“ (2006.)
Cikojević je rođen 1965. godine u Zadvarju kod Omiša. Nakon srednje muzičke škole u Splitu koju je završio u razredu Jelke Bakašun, glazbeno obrazovanje nastavio je na Sveučilištu za glazbu u Beču gdje je magistrirao kod prof. Aleksandra Jennera, a kasnije diplomirao i na pedagoškom odsjeku iste ustanove.
Za izniman umjetnički doprinos nagrađen je i strukovnom nagradom Milka Trnina. Dobitnik je diskografske nagrade Porin za najbolji nosač zvuka klasične glazbe 2008. na kojem je izveo 3. klavirski koncert Borisa Papandopula.
Bravo za Dalibora Cikojevića! Svestrani umjetnik, izvrsni pedagog - Hrvatska se ima čime ponositi!