UMJETNOST

Mate Meštrović: Ako je Marija majka fundacije, tko je otac?

mate.jpg
import
23.09.2005.
u 15:35

Fundacija Ivana Meštrovića ovih se dana spominje zbog pisma Dr. Mate Meštrovića, sina istaknutoga kipara, upućenoga predsjedniku Upravnoga odbora Fundacije akademiku Vladimiru Markoviću, u kojem traži promjenu Zakona o Fundaciji Ivana Meštrovića. Dr. Mate Meštrović navodi da će "sudskim putem ispitati neispunjavanje obveza hrvatske države prema Darovnom ugovoru, kršenje naših autorskih prava te nanošenje štete ugledu i djelu I. Meštrovića". On ističe da njegov otac nije razmišljao o fundaciji, još manje sa sjedištem u Zagrebu, da nije odredio nazočnost svojih nasljednika u Upravnom odboru, a ni nasljednici to nisu tražili.

Ako već država želi u tijelu koje odlučuje imati predstavnike nasljednika, onda to može biti samo osoba koja ima podršku nasljednika. A kao što je javnosti poznato, samo je kći Marija Meštrović petnaest godina kao predstavnica nastupala i upravljala djelatnošću Fundacije (s pravom veta na odluke), zbog čega je zapravo taj odbor samo figurirao.

Uz Meštrovićeva sina dr. Matu Meštrovića među nasljednicima su Olga Holmberg i Stjepan Meštrović. Podsjećamo da se ime Marije Meštrović dovodilo u vezu s nizom samovoljnih poteza glede umnožavanja kiparevih djela ili darovanja skulptura, na što je tekstovima svojedobno upozoravao dr. Zvonko Maković, zbog čega ga je Marija Meštrović tužila sudu. Dok se Fundacija financira novcem poreznih obveznika, dobit od suvenira i autorskih prava namijenjena je Mariji Meštrović.

Prof. Marina Baričević bila je prva ravnateljica FIM-a od 1991. godine, od vremena, kako sama kaže, nasilno sjedinjenih muzejsko-galerijskih i memorijalnih jedinica koje čuvaju, predstavljaju i promiču Meštrovićevo djelo (Zagreb Split Otavice). Prije toga Atelijer Meštrović bio je u djelatno-organizacijskom sustavu zagrebačke Galerije suvremene umjetnosti, a splitska Galerija Meštrović bila je samostalna (i ponosna) kulturna ustanova, navodi Baričević. O osnivanju FIM-a Baričević kaže da bi trebalo upitati političare "kako je u Saboru izglasovan Zakon o Fundaciji I. Meštrovića, kako je zakonski odobrena neprirodna zajednica protiv koje je bio osobno kipar Meštrović istaknuvši (naredivši!!!) svoju volju još u Darovnom ugovoru o donaciji hrvatskom narodu 1952. godine. Prekršili su sve pravne norme udovoljavajući željama gospođe Marije Meštrović.

Put u Europu zasigurno nalaže da se ta pravna mrlja očisti", kategorična je M. Baričević koja je vodila i potpunu obnovu objekta u Mletačkoj 8 nakon raketiranja Banskih dvora, kao i osamdesetpostotnu sanaciju Galerije Meštrović početkom devedesetih. Prof. Igor Maroević, sadašnji ravnatelj, navodi da se primjereno skrbi i o objektima i o umjetninama. Fundacija nije muzej, kaže on. Ona je upravno tijelo u čijem se sastavu nalaze dva muzeja (Zagreb i Split) te Crikvine, odnosno Meštrovićev kaštelet i crkvica Presvetog Otkupitelja (grobnica) u Otavicama pokraj Drniša. Za investicijske zahvate od 1995. do 2005. godine na objektima u Splitu uloženo je ukupno gotovo pet i pol milijuna kuna.

Do izjave Marije Meštrović nismo uspjeli doći iako je ona u Hrvatskoj, na otoku Visu. Dr. Mate Meštrović navodi da je Fundacija Ivana Meštrovića u sadašnjem obliku neki hibrid politike i privatnoga interesa gospođe Marije Meštrović, a na zadnjem je mjestu briga o kulturnom dobru. "Najbolje o tome svjedoče riječi moje sestre u pismu 11. svibnja 2005. Upravnom odboru FIM-a da se ova ustanova rodila 11. srpnja 1991. na moje (tj. Maričino) inzistiranje... Predočila sam pok. predsjedniku Tuđmanu i članovima Sabora zašto je znatno povoljnije, sa svih stajališta, na nacionalnom i međunarodnom planu voditi Meštrovićevu bogatu ostavštinu prema zakonima jedne fundacije, a ne donacije.

Znamo, dakle, tko je majka fundacije Marija Meštrović, a ustvrditi tko je otac, bilo bi po prilici kao utvrđivanje očinstva DNK analizom", navodi dr. Meštrović. "Nikad nije zatražen naš pristanak da se zakonom uključi naš doživotni predstavnik u Upravnom odboru. Niti je gospođa Meštrović ikada imala našu generalnu ili pravovaljanu ovjerenu specijalnu punomoć za ovu svrhu", kategoričan je dr. Mate Meštrović.


U svijetu - privatne zaklade

U SVIJETU PRIVATNE ZAKLADE Kako se financiraju zaklade u svijetu i tko njima upravlja? Većina je svjetskih zaklada privatna, financiraju ih bogati kolekcionari i mecene. Osnivač se brine i o stručnjacima koji upravljaju fundacijom. Poznate su Fordova, Soroseva fundacija, Fundacija Olympus. Prema Zakonu iz 1991. (čl. 8), Fundacijom Meštrović upravlja Upravni odbor koji čine predsjednik i četiri člana koje na prijedlog ministra kulture imenuje Vlada RH. Marija Meštrović doživotni je član Upravnoga odbora. Prije imenovanja predsjednika i članova UO i direktora Fundacije Vlada o kandidatima pribavlja mišljenje Marije Meštrović kao predstavnice nasljednika.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije