Nismo sigurni za čitav svijet, ali Zagreb, Hrvatska i ovaj naš dio svijeta sigurno nikada prije nisu vidjeli takve violončelističke manevre kakvi su se dogodili sinoć u Lisinskom. Sami nismo brojali, ali organizatori su nam rekli da je na pozornici bilo 158 violončelista, sviračica i svirača, uključujući i onog najmlađeg kojem su donijeli posebnu malu stolicu i čiji je violončelo jedva nešto veći od violine normalne veličine.
Pod ravnanjem Marka Magdalenića, violončelisti okupljeni sa svih strana Hrvatske i iz inozemstva odsvirali su zabavne varijacije na univerzalnu temu "Happy Birthday" u čast 100. godišnjice rođenja legendarnog talijanskog violončelista Antonija Janigra. Veliki glazbenik rodio se 21. siječnja 1918. u Milanu, gdje je i umro 1. svibnja 1989. godine. Ali, dobrih četvrt stoljeća proveo je u Zagrebu gdje je ostavio velik i sjajan trag zauvijek zaduživši hrvatsku glazbenu kulturu. Djelovao je u Hrvatskoj kao solist, komorni glazbenik, pedagog i dirigent, a njegovo ime ostale je zauvijek ugrađeno u temelje ansambla Zagrebačkih solista, kojem je bio suosnivač i umjetnički voditelj prvih petnaest godina, u kojima su i postigli svjetsku slavu, nastupajući širom svijeta i snimajući ploče za prestižne svjetske diskografske kuće.
Stoga je ideja Udruženja Antonio Janigro bila da u čast stogodišnjice rođenja na pozornici Lisinskog zasvira sto violončelista. Ali, odaziv je bio mnogo veći, a u takvoj prigodi nikoga se ne odbija.
Tako je nastao i jedinstveni nastup održao ogroman violončelistički orkestar, kao finale večeri u kojoj su počast Janigru svirajući odali i neki iz plejade njegovih velikih učenika, kao što su Nijemac Julius Berger i Švicarac Thomas Demenga, naravno, uz Zagrebačke soliste. Prije velikog orkestra, zasvirali su i Monika Leskovar te međunarodni ansambl violončelista, također sastavljen za ovu prigodu od svih ponajboljih hrvatskih violončelista i njihovih inozemnih kolega, uglavnom vođa dionica i članova europskih orkestara.
Namjera organizatora je ostvarena: Janigru je odana dostojna počast, a svim sudionicima, kao i publici, priređen doživljaj za pamćenje.
U dvorani su bili mnogi poklonici velike Janigrove umjetničke i pedagoške baštine, uključujući i njegovog sina Damira, koji je stigao iz SAD-a i rekao da je njegov otac Zagreb uvijek nosio u srcu kao svoj grad.