Dani satire

Slovensko kazalište iz Celja iznenadilo – i oduševilo – predstavom pod maskama

ARHIVA KEREMPUH
06.06.2024.
u 15:55

Glumčka zvijezda predstave "Ljubičasto" je Tatjana Šojić, glumica koju hrvatska javnost prevenstveno prepoznaje kao Mariju, vlasnicu kafića u popularnoj TV seriji „Lud, zbunjen, normalan“.

Prve dvije inozemne predstave na ovogodišnjim Danima satire Fadila Hadžića, a koje su stigle iz BiH i Slovenije, dokazale su da je izbornica festivala, dramaturginja Željka Udovičić Pleština odradila odličan posao.

Iz Sarajeva, iz Kamernog teatra 55, stigla je predstava „Ljubičasto“, u režiji Selme Spahić,  koja istražuje složenost obiteljskih odnosa.  Priča je fino nijansirana pitanjima o djeci i njihovoj majci, o tome imaju li žene kada postanu majke pravo na to da budu i nešto više od majki, imaju li pravo na bijeg, pa makar se radilo o bijegu od tek ljetne jedne noći, koju je ta mama provela u besciljnom hodanju, na svakom koraku svjesna da će se vratiti djeci.

U ovaj autorski projekt svi su dali svoj maksimim, a publiku osvaja način na koji se pred njim rasklapa jedne obitelj, očekivanja (pa i predrasude) njenih članova, način na koji svima jasno daje do znanja da su obitelji  naše ljudske zadatosti od kojih ne možemo pobjeći. Glumčka zvijezda predstave je Tatjana Šojić, glumica koju hrvatska javnost prevenstveno prepoznaje kao Mariju, vlasnicu kafića u popularnoj TV seriji „Lud, zbunjen, normalan“. Iako su oko nje sve od reda jako dobri glumci (Maja Izetbegović, Sabit Sejdinović, Boris Ler, Davor Golubović i Anja Kraljević) ona ih sve nosi svojom povućenošću u  poziciju patnice koja nipošto nije patetična, već savršeno životna zbog načina na koji je ova glumica precizna u svakoj pokazanoj emociji.

A nakon gostiju iz Sarajev a na Kerempuhovu su pozornicu stigli Slovenci iz Celja, ekipa Slovenskog ljudskog gledališča Celje s posve neočekivanom predstavom „Raj“. Matteo Spiazzi je autor i redatelj ove gorke komedije u kojoj glumci ne izgovore ni jednu jedinu riječ, dok cijelo vrijeme igraju pod maskama.

Mjesto radnje je starački dom, na sceni je sedmoro štićenike o kojima brinu tri zaposlenice doma, a sve njihove karaktere na prvi pogled otkrivaju odlične maske Alesssande Faienze. Unatoč pokrivenim licima glumci od prvog trenutke predstave moćno dočaravaju  likove koji tjeraju publiku u suze i u smijeh. Priča osvaja svojim poimanjem starosti i zadnje životne stanice, načinom na koji isprepliće bespomoćnost, bolesti, strahove, tuge, zloradosti... da bi nad svim tim ipak prevladala solidarnost koju donosi starost i pozicija onih koji iz doma mogu otići samo na jedan način.

 U Spiazzievoj priči nema milosti, životna je na jedna posve „krvav“ i zapanjujuć način, sastavljena od mnogobrojnih slojeva u kojima se ogleda ljudskost u svim svojim manama. Svi su glumci toliko dobri da je jednostavn nemoguće izdvojiti nekog od njih, jer uz lekciju o starosti održali su nam i lekciju iz kolektivne kazališne igre. Oni su: Žan Brelih Hatunić, David Čeh, Maša Grošelj, Lucija Harum, Aljoša Koltak, Rastko Krošl, Urban Kuntarič, Manca Ogorevc, Lučka Počkaj, Tanja Potočnik, Branko Završan i zaslužili su svaki trenutak pljeska koji se te večeri u Kerempuhu nije stišavao.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije