Obnova drvenoga izložbenoga paviljona u Botaničkom vrtu u Zagrebu prva je tema kojom je Sekcija za arhitektonsko naslijeđe DAZ pokrenula u seriju stručnih predavanja, tribina i prezentacija. Stalnim predavanjima želi se skrenuti pozornost na temu zaštite arhitektonske baštine. Cilj je potaknuti aktivniji odnos arhitekata prema radu na zaštiti i očuvanju povijesnih prostora grada Zagreba. Drveni paviljon vrstan je primjer arhitekture 19. stoljeća, a na II. gospodarskoj izložbi 1891. godine poslužio je kao izlagački prostor Kraljevske zemaljske vlade. Poslije izložbe smješten je u Botanički vrt i uglavnom je služio za prezimljavanje rijetkih biljaka. S vremenom je propadao, a dugo se planirala i čekala njegova obnova koja je konačno završena 2007. godine.
Arhitekt Mladen Perušić, stručnjak koji je u svom poslu vezan uz konzervatorske projekte i nadzor nad obnovom povijesnih gradnji, predstavio je cijeli projekt obnove paviljona koji je sada ponos Botaničkog vrta. Iako je Botanički vrt ovih dana još zatvoren za posjetitelje, drveni paviljon na istočnoj strani našega biljnog rezervata uskoro će ponovo biti dostupan posjetiteljima. I sami smo se prošle jeseni uvjerili kako je taj paviljon izuzetan prostor za izložbe bilja i druga događanja. Prema riječima Mladena Perušića, konzervatori su učinili sve da se paviljon obnovi najkvalitetnijim drvom, da se vrate svi originalni detalji krova, kupole i tornjića koji su ukras same zgrade.
Kako je rekla mr. Biserka Juretić, voditeljica Botaničkoga vrta, uređenje paviljona vratilo je njegov nekadašnji izvorni izgled i namjenu. Izložbeni paviljon služit će istoj svrsi kao i prije stotinu godina, što je izričito uvjetovano u svim suglasnostima i dozvolama za obnovu paviljona. Tijekom zime u njemu će biti smješten dio biljaka iz zbirke Botaničkog vrta.
Nova tema koja je na redu 31. ožujka (četvrtak) jest trenutačna obnova popularnoga Francuskoga paviljona u SC-u o kojoj će govoriti mr. Alan Braun.
paviljon je odlican i sjajan dodatak botanickom. steta da se njegova neposredna okolina ne tretira primjereno. kamenjar ispred paviljona zavrsava se vec godinama, pa nikak. a s juzne strane paviljona je brisani prostor na kojem itekako ima mjesta intervencijama tj.j. sirenju vrta, ali do toga ne dolazi. paviljon bi, osim za rijetke izlozbe botanickoga, trebalo vise otvoriti za dogadjanja. promocije, umj. intervencije, itd. ono sto bi zagreb trebao obnoviti je veslacki paviljon na savi. rijec je (bila) o jednom od najljepskih objekata u gradu uopce. on se moze obnovit na autenticnoj ili alternativnoj lokaciji uz rijeku (npr. kod jaruna).