Prejako djelovanje

Ako koristite izbjeljivač, poslušajte stručnjake: Objasnili koje površine treba "preskočiti" jer ih uništava

Shuttershock
21.01.2022.
u 11:30

Iako se čine čvrste, kamene površine su porozne poput drveta, pa ih izbjeljivač može oštetiti ili 'zamrljati' kamen, zbog čega će izgubiti boju i sjaj.

Iako je zadnjih godina i u čišćenju sve veći naglasak na prirodnom, neke je još uvijek teško uvjeriti da su takvi proizvodi jednako učinkoviti pa se radije drže poznatih i provjerenih sredstava poput npr. izbjeljivača, no stručnjaci upozoravaju da će tako snažno kemijsko sredstvo neke materijale nepovratno oštetiti, pa ga nikako ne treba koristiti na svim površinama.

 Genijalan razlog da u perilicu rublja ubacite - crni papar!

1/6

Drvo

Izbjeljivač treba izbjegavati u čišćenju drvenih površina; bilo da je riječ o blagovaonskom stolu ili drvenom podu; jer ga drvo zbog svoje porozne prirode apsorbira, a što rezultira njegovim iskrivljenjem i promjenom boje.

Foto: Shutterstock

Zato je za njihovo čišćenje najbolje koristiti samo sredstva koja su i namijenjena takvim površinama.

Površine od nehrđajućeg čelika

Izbjeljivač se zbog moguće korozije, o koje dolazi kad s njim reagiraju krom i bakar, ne smije koristiti ni na plohama od nehrđajućeg čelika.

Foto: Shutterstock

Umjesto izbjeljivača, za njih koristite sredstvo za čišćenje metala ili pak sredstvo za poliranje površina.

Granitne ili mramorne pločice

Iako se čine čvrste kamene su površine porozne gotovo kao i drvo, pa ih izbjeljivač može trajno oštetiti i 'zamrljati' kamen, zbog čega će izgubiti svoju boju i sjaj.

Foto: unsplash.com

Kako biste izbjegli prerano mijenjanje pločica, na njima umjesto izbjeljivača koristite univerzalno sredstvo za čišćenje kućanstva ili ono koje preporučuje proizvođač.

Mobiteli i tableti

Foto: Shutterstock

Poznato je da su mobiteli često puni bacila pa ih povremeno treba očistiti alkoholom ili dezinfekcijskim maramicama, a izbjeljivač može oštetiti zaštitni premaz ekrana ili čak pokvariti uređaj ako uđe kroz neki otvor.

Proizvodi za kućne ljubimce.

Nemojte koristiti izbjeljivač ni na bilo čemu što kućni ljubimac može lizati jer je i malo tog sredstva kad dođe u usta potencijalno opasno po život.

Foto: Shuttershock

Igračke, zdjelice za hranu i kutije s pijeskom radije čistite s vodom i blagim deterdžentom za suđe.

Dječje igračke

Foto: Shuttershock

Isto vrijedi i za dječje igračke koje je najbolje oprati sapunom i toplom vodom ili u perilici.

DIY sredstva za čišćenje

Također, izbjegavajte korištenje izbjeljivača u sredstvima za čišćenje koja sami napravite jer pomiješan s amonijakom, octom ili medicinskim alkoholom može proizvesti otrovne pare.

Foto: Shuttershock

Zato ga je najpametnije uopće ne koristiti s drugim proizvodima za čišćenje, a ako baš želite DIY sredstvo s izbjeljivačem, pomiješajte ga samo s vodom, piše The Sun.

 Uz ove savjete očistite tipkovnicu od bakterija

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije