raste potrošnja

Čak 60 posto građana uzima lijekove na svoju ruku, a moguće su fatalne posljedice

Foto: Shutterstock
30.10.2018.
u 13:09

Ginko u kombinaciji s lijekovima koji smanjuju zgrušavanje krvi može izazvati krvarenje – napominje dr. Viktorija Erdeljić Turk

Lani smo u Hrvatskoj trošili šest posto više lijekova nego u 2016., a uzimamo ih dvostruko više nego prije pet godina. Povećana potrošnja rezultat je porasta broja bezreceptnih lijekova na tržištu te njihova dostupnost izvan ljekarni. Pritom ih gotovo 60% građana uzima na svoju ruku bez savjetovanja s liječnicima i ljekarnicima. Nisu svjesni da riskiraju nastanak gastrointestinalnih, kardioloških, jetrenih ili bubrežnih komplikacija, posebice kada bez pravih informacija samoinicijativno kombiniraju više lijekova i u višim dozama.

– Jedan od upečatljivijih primjera iz prakse su bolesnici na terapiji varfarinom koji vrlo često uzimaju lijekove koji im značajno povećavaju rizik od krvarenja. U konačnici može doći i do fatalnog krvarenja, hemoragičnog moždanog udara – ističe dr. Dragan Soldo, predsjednik Hrvatskog društva obiteljskih doktora. Smatra se da su biljni lijekovi bezopasni, međutim, nije uvijek tako.

– Ginko u kombinaciji s lijekovima koji smanjuju zgrušavanje krvi može izazvati krvarenje – napominje dr. Viktorija Erdeljić Turk, zamjenica predsjednika Povjerenstva za lijekove HZZO-a.

Zbog percepcije paracetamola kao bezazlenog, u Švedskoj je značajno poraslo trovanje ovim lijekom pa je 2015. onemogućena njegova prodaja izvan ljekarni. U 13 država EU, među kojima su Njemačka, Francuska, Austrija, Belgija, Španjolska, Slovačka i druge, bezreceptni lijekovi dostupni su isključivo u ljekarnama. U RH su bolnički liječnici lani podnijeli samo 17 prijava posljedica uzimanja bezreceptnih lijekova, no oni nemaju vremena i često ne prijavljuju već poznate posljedice.

– Volimo brza rješenja jer si zbog današnjeg tempa života nismo skloni uzeti dovoljno vremena kako bi tijelo i imunitet odradili svoje. Iako nam bezreceptni lijekovi omogućuju da bez liječnika sami zaliječimo lakše zdravstvene tegobe, to ne znači da ih možemo koristiti bez odgovornosti. Učinak svakog lijeka, receptnog ili bezreceptnog, ovisi o njegovoj pravilnoj primjeni. Stoga je važno zatražiti savjet liječnika ili ljekarnika – istaknula je Ana Soldo, predsjednica Hrvatske ljekarničke komore.

Pogledajte video o simptomima koji će vam otkriti imate li problema sa srcem:

Ključne riječi

Komentara 2

SA
samoborka
19:07 30.10.2018.

Ljudi su stvarno licemjeri. I to teski. S jedne strane masovno kenjaju protiv farmaceuta i sotoniziraju njihova cjepiva,a s druge strane se svojevoljno trpaju tabletama za svaku glupost. Cirkusanti.

CH
chemica
13:37 30.10.2018.

Ako nisi u stanju pročitati i razumijeti uputstva s navedenim nuspojavama za neki lijek, e onda je problem države što ti je takvom nepismenom dozvolila da ga kupiš u ljekarni. Kad prvi nesretnik umre, malo ćemo pobliže razmotriti materiju. Ovako se radi o običnom naklapanju. Kibidabi. Što ako netko umre...Možda bude, a možda i ne. Uzimaš lijek na vlastitu odgovornost. Nisi malo dijete pa da ti treba staratelj.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?