Većina zna da se čaše za šampanjac i pjenušce - kao ni druge visoke i/ili tanke čaše - ne bi trebalo prati u perilici suđa, jer nikad iz nje ne izađu stvarno čiste, a na visokoj temperaturi u perilici često i pucaju. No, jeste li znali da se čaše za šampanjac i razna pjenušava vina ne bi trebale prati ni s deterdžentom za suđe?
Tako je bar na nedavnoj virtualnoj degustaciji vina u organizaciji Champagne Nicolas Feuillatte rekao vinar Guillaume Roffiaen koji je objasnio:
- Većina deterdženata i drugih sredstava za pranje suđa ima u sebi sastojke koji staklo čaše iznutra 'zaglade', zbog čega se mjehurići u njoj ne stvaraju kao inače pa će pjenušac ili šampanjac biti kao da je ishlapio - rekao je Roffiaen, što sigurno ne želite kad otvorite bocu skupocjenog pića.
Evo kako prema njemu treba prati čaše za sva pjenušava pića:
Bogatstvo Turopolja su ljudi i tradicijska drvena arhitektura
- Rukom ih dobro operite pod mlazom obične vruće vode iz pipe, bez korištenja spužve
- Ostavite ih nekoliko minuta naopako na čistom kuhinjskom ručniku, da se ocjede
- Dobro ih obrišite s čistom platnenom krpom
- Nema potrebe za ikakvim sredstvima za pranje čaša, vruća voda je dovoljna - potvrdio je za portal Apartment Therapy i internist dr. Niket Sonpal, koji kaže da se na čašama bakterije ne skupljaju kao, na primjer, na tanjurima s hranom...
Samo pripazite da ih, dodao je, brišete skroz čistom krpom, s kojom niste prije brisali kuhinjske površine ili na njoj držali neke prehrambene proizvode.
- I naravno, nemojte koristiti spužve i kuhinjske ručnike s kojima ste nakon obroka prali i brisali drugo posuđe - zaključio je Sonpal.
Školjkarica Marija Radi u Malom Stonu vodi obiteljski obrt Školjkarstvo Maškarić
Čaše bi trebali prati sami , ili pak s ukućanima , a ne "s detergentom ".