Europska komisija odobrila je u četvrtak palbociklib, lijek za najteži oblik raka dojke, metastatski, smrtonosan stadij te bolesti. Taj se lijek već koristi u Americi, a nakon odobrenja EK, slijede lokalni zahtjevi za njegovu primjenu u pojedinim zemljama, pa tako i u Hrvatskoj.
Vijest je to s konferencije posvećene raku dojke koja je u Pragu okupila niz stručnjaka, a mogli su se čuti zabrinjavajući podaci: u Europi ta bolest uzrokuje 131.260 smrti godišnje, a u godini dana dijagnosticira se pola milijuna novooboljelih!
Procjena Svjetske zdravstvene organizacije je da će broj žena koje umiru od te bolesti u svijetu porasti na više od 800 tisuća do 2030. godine, gotovo 50 posto više nego danas.
Vrijeme, odnosno stadij u kojem se otkrije rak iznimno je važan faktor o kojemu ovisi liječenje i preživljenje, ali najteži, metastatski stadij raka dojke može se razviti pet, deset ili čak 15 godina nakon ranog otkrivanja bolesti.
Preživljenje je u prosjeku 22 posto, a u ranootkrivenog raka dojke 90 posto! Na uspješnost liječenja utječe i niz okolnosti pa se tako dokazala i direktna veza većeg izdvajanja za zdravstvo s manjom smrtnošću.
Europske zemlje poput Hrvatske u kojima to ulaganje iznosi 7,8 posto BDP-a imaju veću smrtnost od raka dojke nego Njemačka, gdje je to 11,3 posto, ili SAD sa 17,1 posto. U Americi se četvrti stadij raka dojke dijagnosticira u prosjeku u dobi od 62 godine, dok je u europskim i azijskim zemljama ta dobna granica bitno niža.
Svjedoči o tome i dr. Julie R. Gralow, američka liječnica, dobitnica niza priznanja i profesorica na School of Medicine washingtonskog sveučilišta.
– Genetsko nasljeđe odgovorno je za rak dojke u 5 do 10 posto slučajeva pa je zapravo najveći rizik za tu bolest biti žena i starjeti. Moramo upravljati onim što možemo kontrolirati, a to je fizička aktivnost i prehrana.
Nema garancije, ali ako paziš što jedeš i vježbaš, smanjit ćeš rizik za puno bolesti, pa tako i za rak dojke. I žene koje su već oboljele tako mogu unaprijediti svoje zdravlje – kaže dr. Gralow, liječnica kojoj je jedan od ciljeva biti glas žena čija je bolest upravo u tom zadnjem, teškom stadiju jer su one, kako kaže, marginalizirana skupina.
Najteži stadij bolesti u Americi se dijagnosticira u prosjeku sa 62 godine, dok je dobna granica u drugim zemljama bitno niža. Koliki je danak suvremenog načina života, dr. Gralow nam opisuje na primjeru Kine gdje se metastatski rak dojke događa već u 40. godinama života žene, a starije su generacije pošteđene.
– Starije generacije, prije pravila da smiju imati samo jedno dijete, imale su više djece i ranije su rađale. A ranija prva trudnoća i više porođaja faktori su zaštite – kaže ta liječnica i naglašava da prihvatimo dobre stvari od zapadnjačkog svijeta i načina života, ali ne i one loše poput fast fooda, fizičke neaktivnosti, obrađene hrane.
>> Otkrivamo vam 7 dijelova tijela bez kojih - možete živjeti!