kakav projekt

Evo što se dogodi kad fotografiju djevojke fotošopiraju u 25 različitih zemalja

Esther Honig
Foto: Esther Honig
1/13
27.06.2014.
u 09:23

– Šokirala sam se kad sam vidjela fotografiju iz Maroka, a taj me osjećaj uputio na spoznaju o vlastitom nedostatku kulturne svijesti

Ona je novinarka i poput svake žene, poželjela je biti lijepa.

Barem je tako rekla stručnjacima za fotografiju, a bilo ih je čak 40, u više od 25 zemalja svijeta.

"Želim biti lijepa", poručila je Esther Honig koja je putem mreže Fiverr poslala svoju fotografiju umjetnicima i osobama koje se bave obradom fotografija da vidi kako će njena fotografija izgledati u konačnici pod utjecajem različitih kultura. Na svom je blogu objavila sve fotografije koje zorno pokazuju na koji način su je "doživjeli" u različitim zemljama i što podrazumijevaju pod ljepotom.

Honig je rekla da svaka zemlja primjenjuje svoju prepoznatljivu perspektivu, a najviše je, tvrdi, bila iznenađena razinom kulturoloških vrijednosti koje su se odrazile na njenoj fotografiji. Posebice ju je iznenadila fotografija koju je dobila iz Maroka.

– Šokirala sam se kad sam je vidjela, a taj me osjećaj uputio na spoznaju o vlastitom nedostatku kulturne svijesti. Naravno da se može očekivati da će netko iz zemlje u kojoj je glavna religija islam možda izabrati da me prilagodi tome i na moju fotografiju dodati hidžab koji inače nose žene u toj zemlji. To je dodalo posebnu dubinu mom projektu jer se na fotografiji nisu mijenjale samo estetske razlike već i kulturni običaji i vjere, izjavila je za Huffington Post ova novinarka.

Foto: Esther Honig

– Spoznaja da se moja fotografija preobražava u toliko mnogo dimenzija duboko je utjecala na moju vlastitu percepciju sebe. Postala sam svjesnija neujednačenosti tena moje kože jer se gotovo svaki urednik koji je radio na mojoj fotografiji, time poigrao. Gledala sam kako se moje lice razvlači i mijenja kroz razne filtere i okvire, a neke fotografije natjerale su me na vrištanje, rekla je Esther.

Dodala je da je pouka ovog projekta, koji je još uvijek u tijeku, da je ljepota gledana očima promatrača te da ne postoji jedinstvena norma ljepote. "Photoshop nam omogućuje da ostvarimo nedostižne standarde ljepote, ali kada usporedimo te standarde na globalnoj razini, postizanje idealne ljepote postaje sve varljivije."

Filipini

Foto: Esther Honig

Foto: Esther Honig

Vijetnam

Foto: Esther Honig

Foto: Esther Honig

SAD

Foto: Esther Honig

Foto: Esther Honig

Indonezija

Foto: Esther Honig

Foto: Esther Honig

Srbija

Foto: Esther Honig

Foto: Esther Honig

UK

Foto: Esther Honig

Foto: Esther Honig

Kenija

Foto: Esther Honig

Foto: Esther Honig

>>Je li ovo najnepotrebnija modna katastrofa u Photoshopu ikada?

>>Hm, a što kad bismo se mogli fotošopirati u stvarnom životu?

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije