Iako nas dermatolozi sve više upozoravaju na opasnosti duljeg boravka na suncu, mnogi još nisu usvojili naviku svakodnevnog nanošenja krema sa SPF faktorom pa ih koriste samo ljeti. Ako se prepoznajete, možda ste i sami u kupaonskom ormariću pronašli kremu za sunce koja tamo stoji od prošlog ljeta, pa se pitate može li se još koristiti.
Prema dermatolozima, kreme sa SPF zaštitom se, kao i većina kozmetičkih preparata, mogu koristiti i ako su više od godinu dana stare, ali samo pod uvjetom da im nije prošao rok označen na proizvodu. Ako jest, neće dovoljno štititi kožu jer im nakon isteka roka učinak slabi, piše Mirror.
Želite unositi više vlakna u organizam? Pojačajte ove namirnice
Zaštita od sunca je dakle, ako se pravilno skladišti, učinkovita samo do isteka roka valjanosti, no ako ste kremu ostavili na toplom i vlažnom mjestu ili direktno izloženu sunčevoj svjetlost, brže će se razgraditi i propasti. Ipak, čak ju i tada možete koristiti sve do isteka roka valjanosti kad njena zaštita više nije potpuna. Krema za sunčanje kojoj je istekao rok može također na koži uzrokovati iritaciju i crvenilo.
Osim toga, kao i svim drugim proizvoda i kremama sa SPF-om s vremenom opada kvaliteta, a njeni se sastojci počinju kvariti pa više dovoljno ne odbija sunčeve zrake.
Osim očite provjere datuma roka, dobar pokazatelj valjanosti kreme mogu biti i njena boja i tekstura;.naime kreme koje više nisu dobre imaju pomalo vodenastu teksturu, kao da su razrijeđene, manje su 'čvrste' i izgube gustoću, a i miris im se može znatno promijeniti, pa čim ih približite nosu osjetite da su 'stare'.
Ljeti se najradije tuširate hladnom vodom? Više će vas rashladiti topla kupka, kažu stručnjaci