Danima jedete "zdravo", a onda vas uhvati želja za nezdravom hranom. Rijetki su imuni na to pa popuste željama, no nije to baš tako bezazleno.
Loše vijesti stižu nakon nedavno provedenog istraživanja sa Sveučilišta Loughborough, gdje je 15 dobrovoljaca jedan dan jelo nezdravu, brzu hranu.
Konzumirali su 78 posto više kalorija od dnevnih preporuka.
Za doručak su pojeli jaja sa slaninom i šunkom, a tijekom dana kobasice i sendvič sa sirom, pitu punjenu svinjskim mesom, burger i čokoladni muffin.
Na kraju dana, razina inzulina u njihovu tijelu pala je za 28 posto, što je, stručnjaci tvrde – znatan pad.
Tijelo treba inzulin za pretvorbu hrane u energiju, a ako je tijelu potrebno sve više i više inzulina da to napravi, i time se potiče gušteraču na sve veću proizvodnju inzulina. Ova žlijezda žućkaste boje luči probavne enzime i dva vrlo važna hormona – inzulin i glukagon. Oba hormona ispušta direktno u krv, pa zajedno reguliraju razinu glukoze u krvi. Inzulin snižava razinu šećera u krvi i povećava razinu glukagona u jetrima. Pojačani "zahtjevi", za lučenjem inzulina gušteraču, koja je "osjetljiva" na veće količine ugljikohidrata, alkohola i sl., mogu omesti u redovnom radu, što za posljedicu može imati disfunkciju žlijezde i razvoja dijabetesa tipa 2, zaključak je istraživanja.