Zbog nedavne vijesti da će se u Americi morati srušiti stotinjak tisuća kuća sagrađenih jeftinim, ali za zdravlje opasnim građevnim materijalima, mnogi su se upitali ima li kod nas takvih proizvoda, ali i kakve su uopće kvalitete oni koji se svakodnevno prodaju u hrvatskim trgovinama.
Odlični propisi
Kineskih građevnih materijala, ako je vjerovati trgovcima s kojima smo razgovarali, nema na našem tržištu. Montažne elemente koji su preplavili Ameriku ne isplati se, kažu, uvoziti u Hrvatsku jer su naši građani skloniji betonu i cigli nego montažnoj gradnji. No, čak kad bi i bilo interesa za uvoz, ti bi proizvodi morali proći strogu kontrolu koju nalaže Zakon o građevinskim proizvodima.
– Taj zakon, među ostalim, određuje tehnička svojstva građevinskih proizvoda, način na koji se ispituje njihova sukladnost s europskim normama, koje je Hrvatska u cijelosti preuzela od Europske unije, te propisuje uvjete pod kojima se građevinski proizvodi mogu staviti na tržište – kaže mr. sc. Mihaela Zamolo, pomoćnica direktora IGH za razvoj i prilagodbu EU.
Ističe kako Hrvatska ima odličnu regulativu, ali ne ide sve jednostavno s provedbom, pa se mnogi u praksi, od projektanata do izvođača, još ne snalaze najbolje. A mi bismo dodali kako se neki možda i namjerno prave nevješti unatoč tome što provedbu zakona kontroliraju i građevinski i gospodarstveni inspektori.
Nijedan proizvođač građevnog materijala, domaći ili strani, ne može distribuirati svoj proizvod na hrvatsko tržište ako ne ishodi certifikat da je njegov proizvod u skladu s normama. Certifikate izdaju akreditirane pravne osobe koje akreditaciju dobivaju od Ministarstva graditeljstva nakon što se utvrdi da imaju stručne i tehničke uvjete (laboratorije) za ispitivanje građevinskih proizvoda.
– Prije izdavanja akreditacije, osim dokumentacije, provjerava se i na licu mjesta ima li određena tvrtka sve uvjete, a osim stručnih ljudi iz Ministarstva, kontroliraju to i stručnjaci iz EU – kaže dipl. ing. Ivan Gerek iz Cemtre, jedne od nekoliko akreditiranih hrvatskih tvrtki za ispitivanje i kontrolu građevinskih proizvoda.
Kontroli podliježu svi građevinski proizvodi.
– Prvo ih kontrolira proizvođač koji u potpunosti snosi odgovornost za kvalitetu proizvoda. Potom izdaje izjavu o sukladnosti kojom kupcu jamči da je njegov proizvod sukladan normi za taj proizvod. No prije toga mora dokumentirati postupke proizvodnje, učestalost i metode ispitivanja, i to za sastojke proizvoda, tijek proizvodnje i za konačni proizvod. Mora također dokazati i osposobljenost osoblja – objašnjava dr. sc. Ružica Rosković, direktorica Laboratorija IGH, najvećeg te vrste u Hrvatskoj.
Na provjeri i proizvodi EU
No to nije dovoljno, pa prije dozvole za distribuciju proizvoda u Hrvatskoj akreditirane tvrtke ispituju i potvrđuju odgovara li uistinu određeni proizvod onom što tvrdi proizvođač. I tek kad se utvrdi da odgovara, dobiva certifikat o sukladnosti i može na hrvatsko tržište. Iako je Hrvatska u cijelosti preuzela norme EU, bez hrvatskog se certifikata na našem tržištu ne mogu prodavati ni proizvodi iz EU zemalja i to će se primjenjivati sve dok i Hrvatska ne postane članicom EU.
Iz svega proizlazi kako se ne bismo trebali brinuti o kvaliteti građevinskih proizvoda u hrvatskim trgovinama. No pojavi li se sumnja, na provjeru je može dati korisnik ili tržišna inspekcija.
Jeftini kineski materijali ne mogu doći u naše trgovine
U Hrvatskoj građevni proizvodi ne mogu na tržište dok ne dobiju certifikat o sukladnosti s normama preuzetim od EU; Propisi su dobri i jasni, ali u praksi još ima onih koji se ne snalaze najbolje
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.