igor štagljar

Novi uspjeh hrvatskog znanstvenika: Koktel lijekova za manji tremor i ukočenost

25.05.2016., Zagreb - Hrvatsko biolosko drustvo dodjelilo je plaketu Zdravko Lorkovic profesoru Igoru Stagljaru. Photo: Borna Filic/PIXSELL
Foto: Borna Filic/PIXSELL
15.03.2017.
u 23:14

Istraživanje je trajalo deset godina i, dokaže li se još kliničkom studijom, lijek bi se mogao početi primjenjivati u idućih pet godina

Pacijente koji boluju od Parkinsonove bolesti u budućnosti bi se moglo liječiti koktelom lijekova koji bi blokirali dva GPCR receptora – ADORA2A i GPR37. Zaključak je to velikoga, deset godina dugog istraživanja koje je utvrdila znanstvena grupa sa sveučilišta u Torontu na čelu s našim znanstvenikom Igorom Štagljarom.

Tako postavljena Štagljarova hipoteza, koja je ujedno velika nada za deset milijuna ljudi u svijetu kojima je dijagnosticirana ova bolest, a među kojima je i oko 18 tisuća Hrvata, uskoro će biti i klinički testirana u kliničkom bolničkom centru sveučilišta u Barceloni.

Istraživanje na miševima

– Blokada receptora ADORA2A stimulira produkciju dopamina, važnog neurotransmitera, čija je razina znatno smanjena u mozgu pacijenata oboljelih od Parkinsonove bolesti. Blokadom tog receptora smanjuje se tremor i ukočenost pacijenata. Putem MYTH tehnologije i raznih molekularno-bioloških testova prvi put dokazali smo da ADORA2A prenosi signal u mozgu tako da se veže na drugi GPCR pod imenom GPR37. U najvažnijem eksperimentu koji smo napravili u mišjem modelu Parkinsonove bolesti dokazali smo da blokada GPR37 receptora uz paralelnu blokadu ADORA2A signifikantno smanjuje tremor i ukočenost miševa kojima smo putem genetičkih metoda izbacili gen za GPR37 receptor – kazao je Štagljar.

Napominje da do ovakvog otkrića ne bi ni došlo da istraživački tim nije primijenio MYTH tehnologiju, prethodno razvijenu u Štagljarovu laboratoriju, koja im je omogućila da uz brzi molekularno-biološki postupak identificiraju proteine koji se vežu na bilo koji receptor na površini ljudskih stanica.

– Nažalost, Parkinsonova bolest još uvijek je neizlječiva i zato lijekovi koji su trenutačno dostupni na tržištu mogu samo usporiti napredovanje bolesti, tj. dovesti je pod kontrolu. To se postiže lijekovima kao što je Levodopa, koji se u mozgu direktno pretvara u dopamin i tako nadoknađuje nedostatak fiziološkog dopamina zbog kojeg i dolazi do razvoja Parkinsonove bolesti.

Izloženost toksinima

Točan uzrok te bolesti još uvijek nije poznat, ali pretpostavlja se da dva faktora imaju važnu ulogu. Naime u 15 posto slučajeva identificirane su promjene (tzv. mutacije) u specifičnim genima koje mogu prouzročiti bolest, a drugi je, izloženost određenim toksinima kao što su herbicidi, pesticidi i teški metali. Nažalost, znanstvenici još uvijek nisu sigurni koji su to ostali faktori koji dovode do pojave Parkinsonove bolesti, iako su nedavne studije pokazale da i traumatske ozljede mozga mogu dovesti do razvoja Parkinsona – objasnio je naš znanstvenik čije je otkriće objavljeno i na naslovnici u poznatom časopisu Molecular Systems Biology.

Dokaže li se ovo istraživanje u kliničkoj studiji u Barceloni, i to na onima koji boluju od Parkinsonove bolesti, do primjene lijeka u klinici pacijenti će, procjenjuje Štagljar, morati čekati barem pet godina.

>>Veliko otkriće našeg znanstvenika Igora Štagljara

>>Igor Štagljar: Za godinu dana ću svoj lijek protiv raka pluća primjenjivati na prvim pacijentima

Komentara 3

MA
maklin
07:54 16.03.2017.

Bravo, ali uvijek presporo do prave dostupnosti takvih lijekova.

OB
ObrenM
08:40 16.03.2017.

Dodje li on u domovinu neka ga politika potjera kao i Djikica.

MP
mku.privat
10:58 19.03.2017.

Nema šanse, kod nas pale samo plagijatori!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?