U razdoblju od dvije godine bit će moguće da dijete ima tri biološka roditelja.
Znanstvenici na panelu održanom u sklopu organizacije Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) u Velikoj Britaniji iznijeli su ideju kako bi se mogle liječiti mitohondrijske bolesti koje zahvaćaju 1 od 6000 osoba i to manipulacijom embrija ili jajne stanice, prenosi Iflcience.
Mitohondriji su naime odgovorni za proizvodnju 90 posto energije tijela i cijeli niz staničnih procesa, a oštećenja mitohondrija imaju opasne posljedice. Za njih nema lijeka, a oštećenja na DNK prenose se isključivo s majke na dijete pa se znanstvenici nadaju kako bi ovim tehnikama uspjeli riješiti taj problem.
Zato rade na usavršavanju tehnika koje bi jezgru DNK majke spojile s mitohondrijalnom DNK donora kako bi nastalo zdravo jajašce. Tako bi dijete zapravo imalo tri biološka roditelja jer bi jajašce u sebi sadržavalo i DNK donora odnosno donorice.
Tehnike su dvije. Popravak embrija podrazumijeva da se oplode dvije jajne stanice, jedna majke i jedna donorice i to spermom oca. Iz oba embrija izdvojili bi dijelove koji sadrže žensku i mušku DNK. Dio ekstrahiran iz embrija donorice bio bi uništen, a onaj ekstrahiran od majke i oca ubačen u embrio donorice.
Drugi postupak podrazumijeva neoplođenu jajnu stanicu majke i donorice iz kojih se izuzimaju određeni dijelovi. Jezgra donorice se ekstrahira, a ubacuje jezgra majke i zatim se jajna stanica oplođuje spermom oca. Tehnike će biti usavršene kroz dvije godine, a primjena na ljudima ovisit će o tome na koji način će se prijeći eventualne zakonske zapreke.
>>Beba troje roditelja u Hrvatskoj možda za desetak godina
Kroz x godina bit će moguće da dijete ima samo jednog roditelja - kompaniju za genetski inženjering ; svako drugo razmnožavanje bit će moguće jedino ako se nađe način da se zaobiđu zakonske prepreke . Jezivo !