Koprivničko-križevačka županija smještena je između mađarske granice uz rijeku Dravu na sjeveru te starog gorja Kalnik i Bilogore na jugu. Pitoreskni podravski krajobraz, od jedinstvenog riječnog doživljaja na utoku Mure u Dravu i poja ptica u Posebnom zoološkom rezervatu Veliki Pažut kod Legrada na sjeverozapadu županije, s crkvom Presvetog Trojstva i skupinom vrlo vrijednih baroknih pilova, vodi vas dolinom rijeke Drave na istok. Ovdje počinje i "Drava route", podravska biciklistička staza u dužini od 80-ak kilometara, sve do Križnice kod Pitomače u susjednoj Virovitičko-podravskoj županiji. Možete se opredijeliti i za spust rijekom Dravom i izbliza doživjeti ljepotu dravskih pejzaža.
Usputnim zadržavanjem na jezeru Šoderica (poznata kupališna i ribička destinacija), preko sela Gola (galerija Večenaj) stižete do Ferdinandovca i Podravskih Sesveta (etnografska i paleontološka zbirka Josipa Cugovčana), sela okruženih rodnim i bogatim poljima i gustim hrastovim šumama, živopisnim vrbacima i rukavcima koji su užitak za promatrače i zemaljski raj za lovce i ribolovce. Vinorodnim obroncima Bilogore od istoka prema zapadu, od Kloštra Podravskog spuštamo se do Đurđevca i legendom opjevanog Starog grada kojeg je od turske najezde spasio "picok" (pijetao) i na čiji spomen se svake godine (zadnjeg vikenda u lipnju mjesecu ) održava Legenda o picokima - igrano uprizorenje opsade i obrane Đurđevca od Turaka. Danas je u Starom gradu smještena Donacija slika Ivana Lackovića Croate.
Vrijedi razgledati i etnografsku zbirku Slavka Čambe te – u neposrednoj blizini – Posebni geografsko-botanički rezervat Đurđevački pijesci (19,5 ha), jedinstveno pustinjsko područje u ovom dijelu Europe. Nakon što u Virju razgledate memorijalnu zbirku slika Josipa Turkovića, svakako svratite u "podravski Kuvajt" - selo Molve, s bogatim nalazištima plina, ali i jedno od najvećih marijanskih prošćenišća u Hrvatskoj u koje se na Veliku Gospu slijevaju kolone hodočasnika. Preko Gornje šume (galerija Kovačić) dolazimo u hram hrvatske naivne umjetnosti – Hlebine, gdje svakako treba razgledati Galeriju Hlebine s ostavštinom slika Ivana Generalića i Obiteljsko gospodarstvo Josipa Generalića. Preko sela Peteranec (galerija kipova Ivana Sabolića) stižete u podravsku metropolu. Koprivnica, administrativno, gospodarsko, prosvjetno, sportsko i kulturno središte županije, proglašeno slobodnim kraljevskim gradom još davne 1356.g., sjedište prehrambenog giganta Podravke, ima jedan od najljepše uređenih gradskih trgova kontinentalne Hrvatske. Jedinstveni u Hrvatskoj su Spomenik biciklu i Muzej prehrane.
Najstariji grad u županiji su Križevci, grad poznat po "krvavom saboru križevačkom", po hrvatskom svecu i zaštitniku županije Svetom Marku Križevčaninu, po likovnom biseru neogotički restaurirane grkokatoličke katedrale s velebnim ikonostasom, po crkvi Svetog Križa, po poljoprivrednom učilištu i staroj gradskoj jezgri. Krenete li na obronke Kalničke gore, svratite u Gornju Rijeku podno Malog Kalnika s dvorcem Erdödy-Rubido i perivojem kojim je nekad šetala prva hrvatska primadona Sidonija Erdödy-Rubido, koja je u povijest ušla kao Ljubica iz opere Vatroslava Lisinskog "Ljubav i zloba".
Gora Kalnik je Značajni krajobraz prirode, a ondje je izgrađena poučna staza od 5 km. Na zapadnom dijelu su ruševine Malog Kalnika iz 1240.g., dok se grad Veliki Kalnik smjestio na nižem stjenovitom brdu Katalina s kojeg se pruža jedan od najljepših pogleda na prigorski valoviti pejzaž prema Križevcima. Za najezde Turaka tu se sklonio Bela IV., kojeg su stanovnici spasili od turske opsade hraneći ga šljivama, pa ih otad zovu "šljivarima". Danas područje Kalnika posjećuju i poklonici ekstremnih sportova (paragliding, climbing, team building, paint ball), a u mjestu Kalnik pogledajte crkvu Svetog Brcka i Biblijski vrt mira sa skulpturama biblijskih ličnosti. Vrijedi pogledati i niz starih klijeti u potkalničkom mjestu Obrežu.