Uskrsni vikend, za koji se najavljuje ružno vrijeme, može biti itekako zabavan i unutar četiri zida. Pogotovo ako se za blagdan koji okuplja obitelji neko vrijeme obiteljski posvetimo – društvenim igrama.
Sreća nije potrebna
– Zabavnih igara je bezbroj, za sve moguće uzraste i interese. Koliko su popularne svjedoči i činjenica da se stalno izbacuju novi naslovi. Brojne se igre mogu igrati obiteljski, dovoljno su maštovite da budu zabavne i odraslima i djeci, a od takvog su druženja koristi višestruke – kaže Marijan Mihić iz Udruge za promicanje društvenih igara.
– Većina modernih društvenih igara koncipirana je, inače, tako da uz zabavni i socijalni ima i edukativni moment, dok je faktor sreće sve manje zastupljen. U svakom slučaju, kvalitetno druženje za istim stolom, dok osvajamo srednjovjekovni dvorac ili se snalazimo u kamenom dobu, uz iskreno veselje i zabavu svakoj će obitelji donijeti dragocjene trenutke. Pogotovo u današnjem tempu života, kad odrasli jure za poslom, a mladi previše sjede pred televizorima i kompjutorima – ističe Mihić.
Za tu će svrhu poslužiti i dobri stari 'čovječe ne ljuti se', domino ili 'crni Petar', a na ponudu je, dakako, i more naprednijih igara koje može igrati cijela obitelj. Naš sugovornik, recimo, predlaže igre 'Jungle speeda', 'Tabua', 'Roll Through the Ages' te igru 'Dog' sličnu 'čovječe ne ljuti se' u kojoj se umjesto kockica koriste karte.
Ulaznica pet kuna
– Sve su to igre koje će zabaviti cijelu obitelj, od djece do baka i djedova, s tim da djeca ipak moraju biti školske dobi – savjetuje Mihić.
Moderne, sofisticirane igre, nažalost, obično nisu jeftine. No, neke se mogu i improvizirati, kaže Mihić, čija Udruga u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana društvenih igara u Zagrebu organizira 7. Dan društvenih igara (11. travnja u dvorani Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, od 10 do 21 sat). Prigoda je to, osim za 'prave' igrače, i za sve koji bi tek htjeli zakoračiti u svijet modernih društvenih igara. Ulaznica je pet kuna (obitelji deset).
>> Jesu li videoigrice ugrozile stare igre poput Monopolija, Čovječe, ne ljuti se!?
>> Društvene igre pomažu djeci u razvoju govornih vještina