U današnje vrijeme, kada se ljudi tuširaju i kupaju i više puta na dan, lužnati sapun može uzrokovati poremećaj “normalne” bakteriološke ravnoteže te sposobnosti kože i sluznice za samočišćenje i samoobranu - koje su nužne za zdrav organizam. Zbog anatomije spolnih organa, na to su posebno osjetljive žene.
Prije nisu bila dostupna specijalizirana sredstva za intimnu njegu. Žene su se snalazile na različite načine, prale su se jogurtom ili vodom u koju su iscijedile limun. Cijeli naš organizam, pa tako i rodnica žene, posjeduje sustav za samoobranu, čiji je sastavni dio i sustav samočišćenja koji nas u slučaju normalnog djelovanja brani od uzročnika bolesti. Da ne biste narušili prirodni pH, morate paziti da sredstva koja koristite za intimnu njegu nisu ni na koji način agresivna, dakle ni prekisela ni lužnata. PH vrijednost vezana je uz svaku vodenu otopinu, to znači i uz svaki oblik života. Ona obilježava mogućnost opstanka velikog broja različitih mikroorganizama, pa i čovjeka.
Inače, dobro je znati da obranu rodnice možemo narušiti: uništavanjem “dobrih” bakterija, učestalom i nepravilnom upotrebom antibiotika, intimnom njegom s alkalnim (lužnatim) te “neutralnim” sapunima i šamponima.
Da biste sve to uspješno izbjegli, danas imate na raspolaganju uistinu široku lepezu specijaliziranih proizvoda na tržištu. Pri kupnji najviše pažnje obratite na to da su proizvodi u potpunosti prilagođeni sluznici i koži intimnih dijelova. Najprihvatljivija su ona sredstva koja imaju kiselost pH = 4,0, blagu tenzidnu bazu (bez SLS-a), sprečavaju isušivanje sluznice poslije pranja te ne sadrže parfeme.
Iako je možda suvišno napominjati, takva sredstva koristite samo za vanjsku upotrebu.
I ne brinite se, ne možete pretjerati s količinom!