Svibanjske zimske posjete sa zahlađenjima, jačim mrazevima i snijegom srećom su rijetke, a često se povezuju s tzv. “ledenim svecima”. U narodnim kalendarima spominju se tri sveca (Pankracije, Servacije i Bonifacije, od 11. do 13.svibnja), budući da je zapaženo da se u mnogim krajevima Europe oko početka druge dekade, pa do polovice svibnja dogodi naglo svibanjsko zahlađenje. U “ledene svece” se ubrajaju i Filip (1. svibnja), Sofija (15. svibnja) i Jelena (22. svibnja). Sveta Sofija se čak naziva i “ledena Sofija” zbog činjenice da katkad mraz dođe oko 15. svibnja, piše Crometeo.
Ekstremni zimski udar u našim se krajevima dogodio početkom svibnja 1957. godine. Najviše snijega je, od 5 do 8. svibnja 1957. godine palo u Gorskom kotaru, od 50 do 80 cm. Snijega je bilo i u nizinama, pa je padao i u Zagrebu. Nakon snijega uslijedio je jaki mraz koji je počinio veliku štetu. Temperatura se u Ravnoj Gori spustila na -11 °C Mraza je bilo mjestimice i na sjevernom i srednjem Jadranu.
Iz tog razdoblja, po podacima DHMZ-a, potječe i nekoliko rekorda za minimalnu svibanjsku temperaturu. U Šibeniku je 6. svibnja 1957. izmjereno 2.3 °C, a u Zagrebu (Maksimir) -1.8 °C. U Senju je 7. svibnja 1957. godine izmjereno 3.4°C. 8. svibnja 1957. u Gospiću je izmjereno za svibanj rekordno niskih -7.0°C, a dan kasnije u Kninu se temperatura spustila na -0.4°C.
Svibanjski snježni rekord za Gospić iznosio je 24 cm 1960 godine. U Karlovcu je 3. svibnja 1985. godine izmjereno 4 cm snijega. Od 15.-18. svibnja 1991. snježna oluja zahvatila je Gorski kotar i Liku, a u Gospiću je izmjereno 10 cm snijega. 30.5.2006. je u Gorskom kotaru padao gusti snijeg, te ga je palo i do 40 cm (Begovo Razdolje).
Krajem svibnja 2017. godine je u većini kopnenih krajeva izmjereno iznad 30°C (do 32.1°C, Zagreb Pleso). Na Jadranu su izmjerene najviše dnevne temperature od 24 do 28°C, a vrućine su bile praćene i lokalno i izraženijim grmljavinskim nevremenima u unutrašnjosti, tako da je prijelaz iz svibnja u lipanj bio popraćen olujom u mnogim mjestima.
Svibanj 2018. godine je prošao uz iznadprosječno toplo vrijeme, osobito u prvoj i posljednjoj dekadi. Rekordna toplina tako je zabilježena u mnogim mjestima: Daruvar, Slavonski Brod, Rijeka, Senj, Rab, Zadar, Hvar, Dubrovnik, Zagreb Maksimir, Osijek, Hvar. U svibnju 2018. postaja Knin imala je rekordnu mjesečnu količinu oborine, tj. mjesečna količina oborine za svibanj 2018. (218.0 mm) nadmašila je najveću mjesečnu količinu oborine u raspoloživom nizu dotične postaje (194.0 mm, svibanj 1978.). Anomalije srednje mjesečne temperature zraka bila su u rasponu od 1.9°C (Knin) do 4.2°C (Bjelovar i Senj).
Tijekom svibnja vremenske su prilike često nestabilne, a lokalni grmljavinski pljuskovi, nerijetko s tučom gotovo su svakodnevna pojava. U mnogim su mjestima, i na kopnu i na obali, pljuskovi često bili intenzivni uz velike količine kiše u kratkom vremenu. Na nekoliko lokacija je tijekom svibnja u samo par sati palo i više od polovice prosječne mjesečne količine oborine (Sisak, Šibenik, Knin…). Na Jadranu su u par navrata zabilježene i pijavice.
Pogledajte video: Nevrijeme u centru Zagreba
Sveti Filip nije 01.05., nekad treba pročitati a ne samo Copy/paste....