KARLOVAC - Unatoč opasnosti koja im je prijetila od crnih udovica i poskoka, 17 speleologa iz Speleološkog društva "Karlovac" i dvoje iz opatijske "Spelunke" istraživalo je dva tjedna jame na zapadnom dijelu poluotoka Pelješca, točnije podno vrha Svetoga Ilije (961 m).
U sklopu speleološkog logora "Pelješac 2002." na 650 metara nadmorske visine pronašli su i topografski snimili čak 17 novih jama. Najdublja, Mladenova jama, duboka je 213 metara i naći će se na popisu najdubljih jama Hrvatske. Inače, najdublja je na Pelješcu i u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Osim speleoloških, proveli su biološka i geološka istraživanja radi dalje analize terena i podzemlja koje je relativno slabo poznato.
- Bilo je zaista teško istraživati na nepristupačnom terenu Pelješca, prepunom udolina i kanjona, u jamama vrlo udaljenima od logora. Osim vrućine i nedostatka vode, boravak i istraživanje otežavale su nam i brojne crne udovice kojih toliko do sada nismo vidjeli. Samo u logoru, gdje su nam bili smješteni šatori, hrana i sva oprema, uhvatili smo ih čak 50!
- Isprva smo se uplašili i uznemirili jer smo od stanovnika, koji su nam bili od velike pomoći u organizaciji logora, doznali da je najbliži serum protiv uboda tog pauka u Zadru. No uspjeli smo za svaki slučaj nabaviti serum u Orebiću, ali nam, na sreću, nije trebao - ispričao je speleolog Neven Bočić, vođa logora i predsjednik Speleološkog društva "Karlovac".
Ništa manje straha speleolozi nisu pretrpjeli ni zbog brojnih poskoka, pa su čak jednu od jama nazvali Poskokova jama.
- Mještani su nas doveli do jame na čijem je ulazu rasla smokva, a na njoj se udobno smjestio poskok. Budući da ga sami nismo mogli otjerati, morali smo njih zamoliti da ga potjeraju kako bismo mogli ući i istražiti jamu. Oni su ga otjerali i pazili da se ne bi opet pojavio - priča Bočić.
Upravo zbog dobrih kontakata s mještanima, posebice s Ivicom Trojanovićem, Mladenom Bikićem i Josipom Prizmićem iz PD-a "Sveti Ilija", speleološki logor je u potpunosti uspio, a speleologe je posjetio i čest suradnik u istraživanjima Stipe Božić. Osim Hrvatskoga speleološkog saveza, istraživanja su omogućili Dubrovačko-neretvanska županija, Zajednica tehničke kulture Karlovca i županije, Karlovačka sportska zajednica te brojni sponzori.
Željka Švigir