Kegan Kimball iz Londona, radi u 'vešeraju' i za Daily Mail je otkrio nekoliko koraka kako omiljeni džemper vratiti u život bez da ga uništite.
Prvo provjerite etiketu. "Morate znati s čime radite", kaže Kegan. Mnogi "vuneni" džemperi nisu 100 posto od vune, u sebi imaju najlona, pamuka... "Neki materijali se brže troše od drugih, a kombinacije materijala mogu napraviti kaos koži koji dodiruju. Pa radije birajte visokokvalitetne materijale, prirodne poput pamuka, kašmira i vune i držite se podalje od poliestera."
Džempere namočite u vodi i octu, tako će ostati mekani i malo će se "opustiti". Ostavite 20-ak minuta i osušite. Ocat odlično funkiconira za sve kombinacije materijala.
Omekšivač zamijenite regeneratorom za kosu. "Ako ipak ne želite koristiti ocat, zbog mirisa, onda dajte svojim džemperima specijalni tretman - regeneratorom", kaže Kegan.
Baš kao i one male dosadne dlačice koje se dignu i niti džempera trebaju hidratizaciju kako vas ne bi grebale. Dok je džemper ili neko drugo pletivo, vlačno, umasirajte malo regeneratora u niti i isperite hladnom vodom.
Zaledite pletivo!
Ovo je malo radikalno rješenje, ali funkcionira, kaže Kegan. "Onaj džemper koji vas stalno bode, a od njega svrbi koža, jednostavno bacite u zamrzivač preko noći!"
Ovako ćete 'zalediti' niti na njihovo mjesto pa se neće 'ocufati' i bosti vas. Osim toga, u komadima koji su do zime čekali u ormaru, mogu se naći i različite bakterije, a na ovaj način ćete se i toga riješiti.
Nema zime bez omiljenog džempera, ali ni kestena s Cvjetnog trga. Ovaj gospodin ih tamo prodajte već 47 godina: