turističke atrakcije

Ove države imaju najviše mjesta na UNESCO-ovoj listi svjetske baštine: Znate li koliko ima Hrvatska?

Bruno Fantulin/Pixsell
14.03.2024.
u 07:00

Danas se na listi nalazi čak 1154 spomenika u 159 država

Kad je prije nešto više od 40 godina, točnije 1978. godine UNESCO prvi put objavio listu zaštićene svjetske baštine, na popisu je svoje mjesto našlo tek 12 znamenitosti: otok Galapagos i Quito (oba u Ekvadoru), Nacionalni park Yellowstone i Nacionalni park Mesa Verde (SAD), Nacionalni povijesni park L'ans Aux Meadows i Nacionalni park Nahanni (Kanada), nacionalni park Simien i monolitne crkve u Lalibeli (Etiopija), rudnici soli Wieliczka i Bochnia (Poljska), otok Gore (Senegal) i katedrala u Aachenu (Njemačka).

No, sada je situacija znatno drugačija. Danas se na listi nalazi čak 1154 spomenika u 159 država, ali znate li koja zemlja se može pohvaliti s najviše atrakcija? World of Statistics na X-u (prijašnjem Twitteru) je objavila listu država s najviše mjesta na UNESCO-ovoj listi svjetske baštine, a na njoj se našla i Hrvatska. 

VEZANI ČLANCI:

Na prvom mjestu nalazi se Italija s čak 59 mjesta, na drugom mjestu je Kina s 57, a isti broj atrakcija dijele Njemačka i Francuska - 52. S puno manjim brojem znamenitosti na UNESCO-ovoj svjetskoj baštini, našle su se i četiri države na samom kraju liste, među kojima je i Hrvatska. Tako se na 31. mjestu nalazi Bugarska, iza koje smo mi, a iza nas su još samo Indonezija i Južna Afrika. Svi imamo po deset atrakcija na popisu. A znate li koje su to naše znamenitosti? 

Nacionalni park Plitvička jezera: Nacionalni park Plitvička jezera najveći je, najstariji i najposjećeniji nacionalni park u HrvatskojI povrh toga, on je i jedini nacionalni park koji je dospio na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine što je vjerojatno zbog bogate flore i faune i šesnaest čarobnih tirkiznih jezera s brojnim kaskadama. 

Dioklecijanova palača, Split: Dioklecijanova palača jedan je od najočuvanijih spomenika rimske arhitekture na svijetu. Naziv “palača” može biti zbunjujući jer kada zaista dođete u Split, nećete imati osjećaj da ste unutar palače, već u utvrđenom dijelu stare gradske jezgre. Zanimljiva je činjenica da za vrijeme vladavine cara Dioklecijana nije bilo ničega oko palače.

GALERIJA: Kako su hrvatski otoci dobili svoja imena? Priče su fascinantne!

1/12

Stari Grad, Dubrovnik: Stari Grad u Dubrovniku razlog je što je poznati engleski pjesnik Lord Byron dao ovom gradu nadimak “biser Jadrana”. Stari Grad je 1979. godine uvršten u svjetsku baštinu, a od tada privlači više od milijun posjetitelja svake godine. Povijesna gradska jezgra zapravo je utvrda zahvaljujući 2 km dugim Gradskim zidinama koje su u prošlosti služile kao zaštita od osvajača.

Katedrala Sv. Jakova, Šibenik: Iako nije stara kao katedrala u Splitu (izgrađena je u 16. stoljeću), Katedrala Sv. Jakova u Šibeniku stekla je mjesto među znamenitostima svjetske baštine zbog mnogih drugih razloga. Katedrala je uvrštena na UNESCO-v popis 2000. godine zbog svoje izuzetne vrijednosti, a ona je i najznačajniji renesansni spomenik u cijeloj zemlji.

Starogradsko polje, otok Hvar: Ovaj prostor pod UNESCO-vom zaštitom razlikuje se od bilo kojeg drugog na ovom popisu. Starogradsko polje zapravo je poljoprivredno zemljište koje su izgradili Grci koji su kolonizirali prostor u 4. stoljeću prije Krista. Ono što je ovo područje učinilo dijelom svjetske baštine jest činjenica da je ova zemlja tijekom stoljeća zadržala svoj izvorni oblik. 

Episkopalni kompleks Eufrazijeve bazilike, Poreč: Za jedan mali grad, Poreč se može pohvaliti s puno toga, a jedna od njegovih znamenitosti je bazilika koja je pod UNESCOVOM zaštitom. Eufrazijeva bazilika dodana je na popis zaštićenih građevina 1997. godine. Episkopalni kompleks uključuje baziliku, sakristiju, krstionicu i zvonik koji je jedan od rijetkih prikaza bizantske arhitekture u Hrvatskoj.

VEZANI ČLANCI:

Stećci (srednjovjekovni nadgrobni spomenici): Srednjovjekovni spomenici raspršeni po Bosni i Hercegovini, kao i u nekim djelovima Srbije, Hrvatske i Crne Gore nazivaju se stećcima. Ovi spomenici zaštićeni UNESCOM pojavili su se u 12. stoljeću, a bili su u upotrebi sve do kraja 15. stoljeća.

Povijesna jezgra Trogira: Samo tridesetak kilometara od Splita nalazi se još jedno čudo stare rimske arhitekture. Cijeli grad je 1997. godine uvršten na popis svjetske baštine. Posjetite Katedralu Sv. Lovre, glavnu crkvu u gradu, koja je jedan od najboljih arhitektonskih primjera u Hrvatskoj.

Obrambeni sustav grada Zadra i Tvrđava Sv Nikole u Šibeniku: Ove dvije lokacije zaštićene UNESCO-om zapravo pripadaju skupini od šest obrambenih zidina koje je izgradila Republika Venecija između 15. i 17. stoljeća duž Jadranske obale.

Iskonske bukove šume Karpata i drugih regija Europe: Bilo bi pogrešno nazvati ih hrvatskim teritorijem, ali neki dijelovi ovih šuma pod UNESCO-vom zaštitom nalaze se i u Hrvatskoj. Iskonske bukove šume Karpata  su najveće područje pod UNESCO-vom zaštitom u Europi jer se prostiru na dvanaest država. 

 Objavljen popis najljepših plaža na svijetu: Svoje mjesto zauzela je i jedna plaža u Hrvatskoj! 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije