Lako se diše i bez klime

Ovim top trikom rashladit ćete se u trenu bez otvaranja prozora, ali i uštedjeti na računima za struju!

Shutterstock
22.07.2024.
u 09:54

Ljeti se u naše domove zavlači vrućina i vlaga, što nam stvara vrlo neugodne uvjete za život. Evo kako se rashladiti i u svome domu osigurati kvalitetan i čist zrak

Ljetni temperaturni rekordi se obaraju, a kako globalne prognoze govore, zbog klimatskih promjena i globalnog zagrijavanja niti nadolazeća ljeta neće proći bez toplinskih valova. Vrućine u ljetnim mjesecima mogu biti vrlo neugodne, pa čak i opasne po zdravlje. Osim visokih temperatura, ljeti se pojavljuje još jedan neugodan čimbenik, a to je visoka količina vlage u zraku, što itekako osjećamo u svojim domovima.

Zašto je vlaga neprijatelj našeg zdravlja i doma?

Ako govorimo samo o ljetnom razdoblju, vlaga u kombinaciji s visokim temperaturama u našem tijelu povećava osjećaj neugode te se puno teže rashlađujemo nego kada zrak ima optimalnu vlažnost. Naime, ako je temperatura zraka 24°C i relativna vlaga nula posto, tada tijelo percipira temperaturu zraka kao da je oko 21°C. Međutim, ako je temperatura zraka 24°C i relativna vlaga 100 posto, tada će naše tijelo osjećati kao da boravi na temperaturi od 27°C. Stoga, ako u vašem domu žive osobe koje su inače osjetljivog zdravlja, važno je da u prostorijama gdje borave bude optimalna vlažnost zraka kako bi lakše podnijeli visoke vanjske temperature.

Nadalje, vlaga se s vremenom uvlači u zidove i namještaj te stvara uvjete za razvoj plijesni i gljivica koje su vrlo štetne za zdravlje, a tegobe se očituju kao poteškoće s disanjem ili razne alergijske reakcije.

Što se događa ljeti sa zrakom u našim domovima?

Ljeti, kada su vanjske temperature iznad 30 stupnjeva, zaštitu tražimo u klimatiziranim prostorima. Kako se trudimo zadržati prostore na ugodnoj temperaturi, često ne otvaramo prozore, a zrak koji udišemo postaje loše kvalitete. S druge strane, svakodnevne aktivnosti, kao što je kuhanje, tuširanje, pa čak i disanje, dodatno povećavaju koncentraciju vlage u prostorima u kojima boravimo, što dugoročno ima za posljedicu nakupljanje plijesni u zabačenim dijelovima stana ili kuće.

Otvaranje prozora može pomoći, ali vrlo je energetski neučinkovito. Jer, da bi se stan ili kuća prozračili u dovoljnoj mjeri da razina vlage u prostoru bude optimalna – to je ljeti 40 do 55% – prostorije bi trebalo prozračivati do 5 puta dnevno po 15 minuta. Tada je prostor potrebno ponovno rashlađivati, što povećava potrošnju energije do čak 26 posto i čini veliku razliku na vašim računima za struju.

Foto: Shutterstock

Također, kako ljeti, barem u našim krajevima, vanjski zrak ima visoku koncentraciju vlage, možemo reći da prozračivanje i nema nekog smisla osim da pustimo malo svježeg zraka u svoj dom (koji ponovno trebamo ohladiti). Stoga, kako si onda pomoći?  Za maksimalnu uštedu energije ljeti, ali i za ugodno rashlađen dom s kvalitetnim i zdravim zrakom preporučuje se koristiti klima-uređaj za hlađenje, a ventilacijski sustav za protok zraka i regulaciju njegove vlažnosti.

Kako funkcioniraju i-Vent ventilacijski sustavi?

Ugradnjom ventilacijskih sustava i-Vent osigurat ćete stalan dotok svježeg zraka u sve prostorije svoga doma. Pritom, prednosti ugradnje su mnogostruke jer ova suvremena tehnologija automatski odvodi potrošeni zrak s neugodnim mirisima, kao i suvišnu vlagu te štetne čestice, a zahvaljujući pouzdanim antialergijskim filterima, u prostorije dovodi svježi, filtrirani zrak. Na taj način sprječava se nastanak plijesni i pojava grinja te ujedno onemogućuje stvaranje propuha i prodor vanjske buke, prašine i vanjskih alergena. U konačnici, imat ćete korist i u ljetnom, ali i zimskom razdoblju, jer ovaj sustav štedi energiju, pa nije potrebno ponovno hlađenje niti zagrijavanje prostorija, čime smanjujete i svoje račune za struju.

i-Vent ventilacijski sustavi su decentralizirani i funkcioniraju po načelu podtlaka. U prostorije se ugrađuju dovodi zraka koji osiguravaju stalan dotok svježeg zraka, kao i ventilator, koji neprekidno odvaja potrošeni zrak iz prostorija. Osim toga, u sustav su ugrađeni i senzori za temperaturu i vlagu kojima možete kontrolirati regulaciju potrošenog zraka s obzirom na svoje potrebe. Ovakva regulacija omogućuje vam još bolju prilagodbu protoka zraka, čime ćete i svoju imovinu zaštititi od štete koju uzrokuju vlaga i pojava plijesni. No, I-VENT ventilacijski sustavi ne samo što uklanjaju vlagu i štite dom od pojave alergena nego i omogućavaju optimalan omjer CO2, čime zrak koji dišete u stanu postaje kvalitetan i pogoduje vašem zdravlju.

Jednostavna i brza ugradnja

Budući da se i-Vent ventilacijski sustavi ugrađuju brzo i bez potrebe za većim zahvatima, možete ih postaviti u svoj dom u bilo koje godišnje doba, kao i u bilo kojoj fazi gradnje ili obnove, te tako sebi i svojim ukućanima osigurati  zdravlje i bolju kvalitetu života. Ovim ventilacijskim sustavima možete upravljati vrlo jednostavno putem daljinskog upravljača ili aplikacije koja je kompatibilna s Android i iOS sustavima.

Ugradnjom i-Vent ventilacijskih sustava poboljšat ćete kvalitetu zraka u svome domu, smanjiti rizik od plijesni te osigurati ugodnije i zdravije životno okruženje tijekom cijele godine.

Sadržaj nastao u suradnji s i-Vent ventilacijskim sustavima.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije